Yurtdışı Görevlendirme ile Türk Hastanelerinde Çalışma Şartları

Yurtdışı Görevlendirme ile Türk Hastanelerinde Çalışma Şartları

Yurtdışı Geçici Görevlendirme ile Türk Hastanelerinde Çalışma Şartları Başvuru Koşulları ve Maaşlar

Sağlık Bakanlığının Yurt Dışında bulunan türk hastaneleri nde görev yapmak isteyen özelikle  Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru olmak üzere tüm branşlarda görevlendirme yapılmaktadır. Sağlık bakanlığı bu görevlendirmeleri gönüllü olan personeller ile yapmaktadır. Sudan, Somali ve Bangladesh te bulunan sağlık bakanlığına ait hastanelere başvuru sayısı bir hayli yüksek.

Yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır;

  • Hangi ükelere Hemşire Görevlendirmesi Yapılıyor ?
  • Kimler Geçiçi görev için başvuru yapabilir ?
  • Sudan ve Somali Geçici Görevlendirme şartları nelerdir?
  • Sudan ve Somali Çalışma koşulları nelerdir ?
  • Yurtdışı Görevlendirilene Hemşire Maaşları ne kadar ?
  • Yurtdışı Hemşire görevlendirmesi Başvurusu nasıl yapılır ?

Hangi ükelere Hemşire Görevlendirmesi Yapılıyor ?

Sağlık Bakanlığı Yurtdşında hizmet verdiği 3 farklı ülke için personel görevlendirmesi yapıyor. Bu ülkelere giden Sağlık Bakanlığı Personel leri bangladeşte hekimler için 2 ay, diğer sağlık personelleri için 3 ay, somali nve Sudan Cımhuriyetlerinde ise 4 ay görev yaparak tekrar ülkeye dönüyorlar. Sağlık Bakanlığınının Sudan Cumhuriyeti  ve Somali Federal Cumhuriyetinde Sağlık tesisi, Bangladeş’de sahra hastanesi bulunuyor.

Kimler Geçiçi görev için başvuru yapabilir ?

Sudan Hemşire Geçici görevlendirme ve Somali hemşire Geçici görevlendirme için başvurabilecek personelerden aşağıda belirttiğimiz durumda olabilenlerinki kabul ediliyor.

  • personelin talep ettiği birimde veya branşta en az 2 yıl çalışıyor olması ve toplam olarak en az 5 yıllık sağlık personeli olmalıdır.
  • Diyaliz, Yoğun bakım gibi servislerde çalışak isteyen personellerin bu birimler için gerekli sertifikaya sahip olmasıgerekir
  • Yine yoğun bakım, acil, diyalize birimleri için başvuran personellerin 40 yaşını geçmemiş olması, diğer servisler için ise 45 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.

Sudan ve Somali Geçici Görevlendirme şartları nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şartların dışında genel olarak Sağlık bakanlığı tarafından kurulan komisyon  ” daha önceleri yurtdışı sağlık tesislerinde görevlendirilmemiş olanlar öncelikli olarak değerlendiriliyor. bu bağlamda ilk defa yurtdışı görevlendirme sağlık tesisleri için başvuranların şansı bir hayli yüksek oluyor.

Sudan ve Somali Çalışma koşulları nelerdir ?

Yurtdışı Geçici Görevlendirme
Yurtdışı Geçici Görevlendirme

Bilindiğ üzere oraya görevlendirmesi yapılıyo Somali Federal Cumhuriyeti ya da Sudan Cumhuriyetinde görevlendirildiğinizde personele, kalacak yer ve yemek sağlanmaktadır. Gidilen yerde başka Türkiye yardım kuruluşlarıda bulunuyor olacak örneğin KIZILAY ve çeşitli yardım derneklerinin bu bölgede kendi kampları bulunıyor.

İletişim kolay telefon internet imkanları sunuluyor. tabi burda bulunmanın çeşitli handikapları da yok değil. zira bu ülkelerde özelikle güvenlik ve sağlık konularında personellerin endişeleri biraz yüksek. özelikle bu ülkelerde ne yazık ki güvenlik ile ilgili problemler olabiliyor.Son yıllarda pek yaşanmamış olsa da bu gibi (Tıklayın) haberler hafızalarda tazeliğini koruyor oluyor.

Yurtdışı Görevlendirilene Hemşire Maaşları ne kadar ?

Yurtdışı Hemşire Görevlendirme konusunda merak edilen önemli konulardan bir tanesi de tabiiki maaş meselesi. Yurtdışı görevlendirme yapılan hemşire maaşları şu şekilde hesaplanıyor. Yurtdışına görev ya da tedavi amaçlı görevlendirlien personelin

15-5 kadro dercesi olan personelller  günlük 80 Amerikanan Doları

5 ile 1 kadro dercesinde olan personel için günlük 95 Amerikan Doları

Ek göstergesi 5300 ve üzeri olan personeller için günlük 100 Amerikan Doları

Yönetici Pozisyonunda olanlar için günlük 125 Amerikan Doları

Üst düzey makamda görevliler için (Bakan, Milletvekili v.s)157 Amerikan Doları  ödeme yapılıyor.

Yukarıdaki hesaba göre Sudan Cumhuriyeti ya da Somali federal Cumhuriyetine görevlendirilen ve 4. derecede olan bir hemşire aylık 2850 Amerikan Doları yolluk alacak.

Ayrıca bu personellerin Türkiyedeki Maaşları aynen devam edip Döner sermaye ödemeleri de hastane ortalaması üzerinden ödenecek.

Yurtdışı Hemşire görevlendirmesi Başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri internet erişim sayfasında duyuru yayınlanıyor. bu duyuru hangi tarihlerde başvvuru yapılacağı ve başvuru şartları belirtiliyor. başvuruluar açılmasının ardından personellerin Sağlık Personeli Takip Sistemi (SPTS) üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor.

Talep Toplama Kullanıcı girişinin oradan ” Yurtdışı Hastanelerde Görevlendirme Talebi Oluştur (Bangladeş-Somali-Sudan)”  butonuna tıklayarak işlemlere devam etmelisiniz. 

Online Başvurunun ardından talep edilen resmi belgelerin eposta yolu ile sağlık bakanlığına iletilmesi gerekiyor.

Şu an için Sudan Hemşire görevlendirmesi için başvuru alınmıyor, Bir sonraki alımlar sitemizden anlıok olarak yayınlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir