Yeni birimimiz Hayırlı olsun | Tasarruf ve Gelir Artırıcı Programlar - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Yeni birimimiz Hayırlı olsun | Tasarruf ve Gelir Artırıcı Programlar

Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile müdürlük bünyesinde Tasarruf ve Gelir Artırıcı Programlar Biriminin oluşturulmasını istedi.

Tasarruf ve Gelir Artırıcı Programlar Birimi

Sağlık Bakanlığı özelikle son dönemde uygulanan tasarrfu politikaları ile il sağlık müdürlüklerinde Tasarruf ve Gelir Artırıcı Programlar Biriminin kurulmasını istedi. böylelikle gereksi hasrama ve giderlerin en aza indirilmesi, iş ve insan gücünün daha verimli kullanılmasını hedefliyor.

Tasarruftan Kasıt Nedir ?

Bilindiği üzere bu konuda daha önce bir çok haber çıkmış ve tasarruf kampanyası karalama kampanyasına dönüşmüştü. Sağlık bakanlığı  Tasarruf ve gelir artırıcı programlara tıbbi ihtiyaçlar söz konusu değil. Bu proje kapsamında Sağlık bakanlığı kaynaklarınının daha verimli kullanılması hedefleniyor. Hastalar için kullanılan tıbbi malzeme ve ilaçlarda tasarruf söz konusu değil. Sağlık Bakanlığı bu konuda daha once ” “Tasarruf Gerekçesi İle Sağlık Hizmetlerinde Herhangi Bir Aksamaya Müsamaha Göstermemiz Mümkün Değildir” diyerek bir basın duyururu yayınlamıştı. 10 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan bu yazı ile Tıbbi malzeme vbe ilaçlarda aksamaya müsamaha göstermediklerini belirtmişti.

Tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamadığı haberleri tamamen asılsızdır

Sağlık Bakanlığı “Tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamadığı haberleri tamamen asılsızdır” başlıklı basın açıklamasında bazı basın organlarında tıbbbi malzeme alınmaması sebebiyle hastanelerde ameliyatların durduğu ve piyasada bazı ilaçların bulunamadığında dair haberlerin asılsız olduğunu yayınladı.

Hastanelerde tüm tıbbi işlemler eksiksiz devam ediyor

HAstanelerde tıbbı malzeme eksikliği yada ilaç eksikliği gibi bir durum söz konusu değil fakat personel ile ilgili eksiklikler (Hekim sayısınının, hemşire sayısınının) yetersiz olması acil olmayan bazı ameliyatların ileri tarihler için gün veriliyor. Bu bakımdan yetişmiş insan gücünün bir an önce tamamlanaması gerekiyor

Personel eksikliği ne zaman giderilecek  ?

Hastanede görev yapan hekim ve hemşire, ebe ve çeşitli sağlık teknisyenlerinin yetersiz olduğu aşikar. Gözler 2019 yılı personel alımı ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşmayan Sağlık bakanlığında.

Şu anda Sağlık Bakanlığı 2019 alımlarını bekleyen binlerce sağlık personeli bu konuda bir çok sağlık forumlarında şikayetlerini belirtiyor

Sağlık Bakanlığı 2019 Alımları
Sağlık Bakanlığı 2019 Alımları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir