Ücret adaletsizliği iş barışını da etkiliyor - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Ücret adaletsizliği iş barışını da etkiliyor

Ücret adaletsizliği iş barışını da etkiliyor

Zamlı Hemşire Maaşları
Zamlı Hemşire Maaşları

Değerli Ziyaretçilerimiz. Sitemizin yorum kısımlarına bazı meslektaşlarımızın çeşitli serzenişleri ile karşılaşıyoruz Sitemizin yayın politikaları gereği onaylayamıyoruz fakat özelikle sosyal medyada dolaşan Hemşire Maaşları konusundaki yanlış bilgilendirmeler  sebebiyle bu haklı serzenişler konusunda bir kaç kelam yazmak farz oldu.

 

Öncelikle Belirtmek Gerekirki hemşire maaşları sosyla medyada dolaşan resimler gibi değildir.

2018 Hemşire maaşı
2018 Hemşire maaşı

Hemşire maaşları her geçen yıl artan enflasyona rağmen yıllar geçtikçe erimiştir. Daha önce yaptığımız şu haberde de belirttiğimiz üzere 2019 yılında yeni başlayan hemşirenin aylık TOPLAM (DÖNER SERMAYE DAHİL) maaşı 3800 Tl, 10 Yıl Görev yapan Hemşire Maaşı ise gene döner dahil olmak üzere 4300 TL civarı olacaktır.

Neden Yüksek Gösteriliyor ?

Bunun en bariz sebebi ne yazık ki memura zam yaptık ekonomi çok iyi demek için yapılıyor. Fakat bu durum ne yazık ki halk arasında memnuniyet değil  Sağlıkta şiddet olarak geri dönüyor. Hastanelerde “benim verdiğim vergilerle maaş alıyorsun” diyen vatandaşın en büyük dayanağı bu asılsız haberlerdir.

Ayrıca mesleğe dayalı devlet memurları arasında en düşük ücreti Hemşire ve Ebeler almaktadır. haksızlığa karşı çıkabilecek sendikal desteği de olmaması ne yazıkki meslektaşlarımızı yalnızlaştırmaktadır.

Nöbetler Artık Zulum Haline Geldi

Hemşire ve ebelerin 7 gün 24 saat çalışma prensibine göre çalışmaktadırlar. Özelikle 2. ve 3. Basamak sağlık hizmeti veren hastanelerimizde 2018 yılında 10,653 Tl  olan hemşire nöbet ücretinin 11,60 ye çıkarılarak hemşire nöbet ücreti ne sadece 1 tl zam yapılmıştır. Yani 16 saatlik yorucu nöbetlerin karşılığı 2019 yılı için sadece 16 tl artmış oluyor. Türkiye İstatistik kurumununun enflasyon için verdiği oranlar belli fakat bu oran sadece maaşlar arasındaki uçurumu açmaktan ileri gitmiyor. Hemşrieler Sağlık hizmetinin sunumunu yapan personeller olarak en düşük nöbet ücretine layık görülmektedir.  Birçok Meslekaşımız nöbetlerini değişim adı altında bir birine satmaktadır.  Nöbetin gelir cazibesinin olmaması imkanı müsait olanların nöbetleri başkasına yaptırmaya itiyor.

İlgili ve yetkili kurumlar bu duruma el atmalıdır

Ülkemizde ne yazık ki Hemşirelik, Ebelik gibi insan hayatına dokunan meslekler hakettiği değeri görememekte ve sıradan memur muamelesi yapılmaktadır. Tüm sağlığın tek bir meslek üzerine kurgulanması diğer profesyonel sağlık branşlarınının gelişmesine engel olmaktadır.

Hemşireler ve Ebeler ülkedeki sağlık siteminde önemli bir yeri tutmakta ve tüm sağlık sisteminin en çok personelin çalıştığı meslek gruplarıdır.

Bu mesleklerin, diğer mesleklerin gölgesiymiş yada yardımcısıymış gibi algılanması sağlık politikalarında hataya yol açmaktadır.

Ebelerin Doğumun merkezine getirilmesi önemli bir adımdır

Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yeni yılın ilk bebeği ziyaretinde sorulara cevap verirken ” Ebeler ile ilgili “özelikle ebelik mesleğini doğum sürecinin gebelik ve doğum sürecinin    merkezine yerleştirmek   istiyoruz ve bu çerçevede eylem planında özelikle ebelik ordusunu yetiştirmek ve görev tanımlarını yeni dönemde dahada genişletmek istiyoruz. “* demiştir. Bu Sağlık hizametlerinde profesyonelleşmenin önemli bir adımıdır. ve Özelikle Ebe Meslektaşlarımızın hakettiği değerin verileceğinin önemli bir sinyalidir.

Hekimlerin Yükleri azaltılmadır

Sağlık hizmetinin sunumunda tüm sorumluluk ve yetkinin hekimlere verilmesi ağır bir yük olmakla birlikte diğer sağlık profesyonellerine de aldıkları eğitime yapılan haksızlıktır. Uzman hemşire tanımının hala yapılmamış olması, Ebelerin her yıl dillendirilmesine rağmen normal doğum sürecinde merkezi personel olmaması sadece hizmet sunumunu zorlaştırmakta, bürokrosiyi artırmaktadır.

  • Hemşirelikte köklü düzenlemeler yapılmalı ve Uzman Hemşirelere Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi doktor gözetiminde çalışma zorunluluğu kaldırılmalıdır.
  • Özelikle 1. Basamak ve Koruyuyucu Sağlık hizmetlerinde Uzman Hemşirelere aktif görev verilmelidir.
  • Hemşirelik Eğitimlerinin düzeyi artırılmalı ve hemşireden beklenen fayda yükseltilmelidir.
  • Hemşirelerin Maaşlarında ve nöbet ücretlerinde ciddi düzenlemeler yapılamalı ve hemşirelerin nöbetlerini zorunlu haller dışında değiştirmesinin önüne geçilmedlidir.
  • Hemşireler koruyucu sağlığın merkezine konumlandırılmalı ve 1. basamakta etkili ve yetkili görevler verilmelidir.
  • Hemşirelerin Hekim yardımcısı algısının değiştirlmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir