Staj yaparken maaş alınır mı? Staj parası ne kadar? - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Staj yaparken maaş alınır mı? Staj parası ne kadar?

Staj yaparken maaş alınır mı? Staj parası ne kadar?

Değerli Ziyaretçilerimiz, özelikle mesleki eğitim olan Hemşirelik, Ebelik, Tıbbi sekreterlik, gibi çesşitli eğitimler pratik eğitimlerinin pekiştirlmesi ve meslek becerisinin kazandırılması için hastanelerde yaptırılıyor. Bu çalışma sistemine ise Staj deniliyor. Peki Staj yaparken para alınıyor mu? staj yaparken maaş alınır mı, Staj parası ne kadar bu haberimizde bu konuyu ele aldık. Haberimiz aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

 • Stajyer ler maaş alırmı ?
 • Kimler Stajyer maaşı alır
 • İşyeri Uygulama Eğitimi nedir ?
 • Stajyerken SGK kaydım oluşuyor mu ?
 • Stajyerken yapılan sgk kaydı emekliliğe sayılıyor mu?
 • 2018 stajyer maaşı ne kadar ?

Stajyer ler maaş alır mı?

Bildiğiniz üzere sağlık hizmetlerini yürüten mesleklerin eğitimi pratiğin pekiştirilmesine bağlı staj eğitimleri ile yapılabilmeltedir. 2017 yılında çıkarılan ve uygulamauya konulan yasa ile artık staj yapan öğrenciler en az askeri ücretin yüzde 30 u kadar maaş alacak. Staj parası ne kadar sorusuna cevap ta burandan belli oluyor ki asgari ücretin yuzde 30’u kadar. Maaşın üçte birini staj yaptığınız kurum vermesi gerekirken geriye kalan üçte ikilik kısmı ise Sosyal güvenlik kurumu verecek.

Yalnız burada dikkat edilmesi gerekn hastanede yaptığınız staj eğitiminin  ders müfredatında da staj eğitimi olarak yer alması.

Kimler Stajyer maaşı alır

özelikle Sağlık meslek liselerinin Eğitim müfredatında hastanelerde görülen pratik eğitim için müfredetta staj olarka adlandırılıyor olmasından dolayı lise de öğrenim gören öğrenciler Staj parasını alırlar. Staj parası ne kadar  Lise öğrencilerine verilse de Üniversite öğrencilere ne yazıkki verilmiyor.  Fakat bir çok üniversite eğitimin zorunlu bir kısmı olan hastanedeki pratik eğim olduğunu savunuyor. yani Zaten zorunlu olan bir ders için para verme taraftarı değil. bu bakımdan bir çok üniversite bu dersin adını staj olarka değil İş Yeri uygulama Eğitimi olarak belitiyor ve sigorta işlemleri dıışında herhangi bir maaş ödemesi yapmıyor.

İşyeri Uygulama Eğitimi nedir ?

İş yeri uygulama eğitimi bir çok üniversite tarafından öğrencilerinin staj uyygulaması yerine müfredatlarına koydukları bir derstir. Stajdan hiç bir farkı olmayan bu değitimde tek fark stajyerlere maaş ödenirken, İŞ yeri Uygulama eğitimi alanlara herhangi bir ödeme yapılmamasıdır.

İş yeri uygulama eğitimi ücretli mi ?

Az önce de belilirttiğimiz gibi Üniversitelerin iç işleyişleri ve hastanelerin de stajyer kkabul etmemesi üzerine öğrencilere verilen bu ders için ne yazıkki maaş ödemesi yapılmıyor. Staj parası ne kadar olsa bir öğrenci için bir gelir kaynağı anlamına geldiği için özelikle üniversite öğrencileri için çok önemli. Bu konuda gelecekte bir adım atılırsa sitemizden anında yayınlayacağız.

Stajyerken SGK kaydım oluşuyor mu ?

Staj parası ne kadar
Staj parası ne kadar

Evet staj veye iş yeri uygulama eğitimi yapılırken otomatik olarak sosyal güvenceninz sağlanıyor. yani staj yaptığınız süre zarrfından sosyal güvenceniz olur ve iş kazası, meslek hastalığı gibi durumlarda hastanaelerden ücretsiz muayene olabilir, tedavi olabilirsiniz.

Stajyerken yapılan sgk kaydı emekliliğe sayılıyor mu?

Staj yaparken yada iş yeri uygulama eğitiminde yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtları emeklilie sayılmazlar. bu kayıtlar az önce de belirttiğimiz gibi saddece iş kazası ve meslek hastalıkları için tanı, tedavi giderlerinin karşılanması için oluşturulmuştur.

2018 stajyer maaşı ne kadar ?

2017 Staj parası ne kadar ise bu sene de yaklaşık aynı olacak.  Stajyer maaşları 2017 yılında asgari ücretin yüzde 30 u kadar veriliyordu. ve bu maaş yaklaşık olarak  417 tl idi bu asgari ücrete göre yedinden belirlendi ve 01 ocak 2018 tarihinden itibaren bu maaş  435 Tl olarak belirlendi

 

Staj yaparken maaş alınır mı? Staj parası ne kadar?” için 4 yorum

 • 14 Kasım 2018 tarihinde, saat 10:15
  Permalink

  Merhaba, Üniversite öğrencilerine Staj parası odeniyor mu ?

  Yanıtla
  • 14 Kasım 2018 tarihinde, saat 14:27
   Permalink

   Pınar üniversite de Eğer dersiniz STaj olarak belirtiliyorsa çalıştığını kurumdan size ödeme yapılması gerekir. fakat üniversiteler buna önlem olarak İŞyeri Uygulama Eğitimi diye bir ders çıkardılar ve öğrencileri bu ders üzerinden mezun ediyorlar. dolayısı ile bunun için Staj parası ödemesi yapılmıyor

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir