Sağlıkta Erken Emeklilik İçin Yıpranma Hakkı Hayata Geçti | Güncel

Sağlıkta Erken Emeklilik İçin Yıpranma Hakkı Hayata Geçti

Sağlıkta Erken Emeklilik İçin Yıpranma Hakkı Hayata Geçti

Sağlık Personelleri için  erken emeklilik anlamına gelen Sağlıkta yıpranma payı hayat a geçti. Buna göre fiili hizmet süresi zammı ile erken emeklilik hakkına erişmek için 3600 gün çalışmak gerek. İşte ayrıntılar;

3 Ağustos 2018 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile yıpranma hakkına erişen sağlık çalışanları çalıştıkları her 360 gün için 60 gün Fiili Hizmet Süresi Zammı hakkedecek bu hesaba göre birçok sağlık çalışanı her yıl için 2 ay fazla çalışmış gibi emekliliğe hak kazanabilecek. Böylelikle 15 yıl çalışan Sağlık Personeli 1 yıl daha Erken Emeklilik hakkına sahip olacak.

Fiili Hizmet Zammı – Yıpranma Hakkı Nedir ?

Fiili Hizmet Zammı yada bililnen adıyla Yıpranma hakkı basitçe anlatmak gerekirse tehlikeli işlerde çalışan, veya kişiyi bedenen, ruhen olumsuz etkileyebilecek bir şeklide çalışıyor ise bu çalıştıkları süre göz önüne alınarak memurun emekli hakkını elde edebilmesi için gereken sürenin daha erkene çekilmesidir.

Bu yasa aslında 1957 yılından beri var olmasına karşın, sağlık çalışanları  2018 yılında kapsama alınmıştır.

Yıpranma Hakkı Nasıl Hesaplanır ?

Erken Emeklilik
Yıpranma Hakkı – Erken Emeklilik

Meslek gruplarına göre değişiklik göstermekle birlikte Sağlık çalışanları için hesaplama şu şekilde yapılmaktadır.

Öncelikle İnsan Sağlığı ile ilgili işlerde çalışıyor olmak gerekiyor.  İnsan sağlığı ile ilgili işlerde çalışanlar çalıştıkları her 360 gün için 60 gün yıpranma hakkı elde ediyor. Yalnız burada önemli bir kritervar. Çalışma süresi içinde alınan izinler, resmi tatiller, ve bayram tatillerinda çalışılmış sayılmıyor. dolayısı Sağlık Çalışanı kaba bir hesaplar  ile bir yıl içinde en fazla 241 gün çalışıyor, 360 Gün çalışmış olmak için takvim olarak yaklaşık 15 ayda 360 günü tamamlamış olabiliyor.

Emeklilik Yaş Haddinde İndirim

Emeklilik yaş haddi; Emeklilik yaşına ulaşıp Emekli maaşı alma hakkı anlamına geliyor. Yıpranma Hakkı elde edebilmenin bir diğer şartı da 3600 gün bil fiil sağlık çalışanı olarak çalışmış olmak. Yani idareci konumunda olan Sağlık Çalışanları bu kapsamda değil.

3600 gün çalışıp yıpranma hakkı elde eden çalışan, Filli Hizmet Zammının yarısı kadarda Emeklilik yaş haddinden indirim yapılıyor. Dolayısı ile 3600 gün çalışmış bir personel 600 gün Fiili Hizmet Zammının yarısı olan 300 gün daha erken emeklilik maaşı hakkında sahip olacak.

Kimler Yıpranma Hakkından faydalanabilecek ?

Fiili Hizmet Zammından faydalanmak için İnsan Sağlığı ile ilgili işte çalışıyor olmak gerekiyor. İdari görevde bulunan sağlık personelleri bu kapsamın dışında. Yıpranma Hakkından faydalanarak  erken emekliliğe hak kazanabilecekler ise Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan veya diğer bakanlıklarda mesleğini yapan personeller.

Uzman Hekimler, Diş Hekimleri, Hekimler, Hemşireler, Sağlık Memurları, Koruyucu sağlık hizmetinde çalışanlar, Diyetisyenler, Fizyoterapistler, Acil Tıp Teknisyenleri, Anestezi Teknikerleri, Radyoloji Teknikerleri, Diş Protez Teknikerleri, İş ve Uğraşı Terapisi Teknikeri, Perfüzyonistler gibi meslek grupları Yıpranma hakkından faydalanabilecekler.

Sağlıkta Erken Emeklilik İçin Yıpranma Hakkı Hayata Geçti” için 5 yorum

 • 25 Kasım 2018 tarihinde, saat 02:29
  Permalink

  sağlıkta yıpranma payı geçmişi kapsıyormu ?

  Yanıtla
  • 26 Kasım 2018 tarihinde, saat 10:18
   Permalink

   Filiz Hanım, Torba yasada sağlıkta yığranma payı, geçmişi kapsıyor, fakat sonradan çıkarılacak yönetmelikler ile bu değiştirilebilir. konu ile ilgili Sendikalardan bilgi alıp, paylaşacağız

   Yanıtla
 • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 13:47
  Permalink

  Anladigim kadariyla özel sektörde calisanlanlar bu yipranma payindan yararlanamiyor bu dogrumu

  Yanıtla
  • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 14:37
   Permalink

   Sevgili Serpil, haberimizde de belirttiğimiz sağlık hizmetlerinde çalışan personeller için geçerli bir uygulam, eğer sende Sosyal güvenlik kurumuna sağlık personeli olarak bildiriliyor isen senin içinde geçerli olacaktır

   Yanıtla
 • Geri bildirim: 3600 Ek Gösterge Ne oldu ? | Ek Göstergede Son Durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir