Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Özelikle Sağlık bilimleri fakültelerinin açılması ve neredeyse sağlık ile ilgili mesleklere yoğun talep olması üniversitelerin bu bölümlerinde yerleştirme puanlarını artırıyor.  Sağlık Yöneticiliği ve Sağlık Kurumları işletmecililiği bölümleri de yoğun talep gören bölümlerden. Bu yazımızda Sağlık Yonetimi ve Sağlık Kurumları işletmeciliği bölümlerini inceleyerek, adaylara bilgi sunacağız. Haberimiz Aşağıdaki Başlıklardan oluşmaktadır;

 • Sağlık Yönetimi Nedir ?
 • Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir?
 • İki bölüm arasındaki farklar nelerdir?
 • Sağlık yöneticiliği atamalaları
 • Sağlık Kurumları işletmeciliği iş olanakları ve iş ilanları
 • Sağlık Yönetimi Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır
 • Hangi Üniversitelerede Sağlık kurumları işletmeciliği Bölümleri var
 • Akademik kariyer
 • Sağlık Yönetimi Memurlarının maaşları

Sağlık Yönetimi – Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir ?

Bu iki bölüm isim olarak farklı olsada temelde aynı dersleri, alırlar aralarındaki en büyük fark işletmeciliğin amacının sahaya yönelik olması ve daha fazla staj zorunluluğunun olmasıdır. Sağlık Yönetimi ise biraz daha akademik personel yetiştirme amaçlı olması ve bilimsel çalışmalara ağırlık vermesidir. Yalnı bu iki bölümün herhangi birinden mezun olanlar devlet veye özel işletmelerde aynı iş imkanlarına sahiptirler.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir?

İsminden de anlaşılıacağı üzere bu bölüm Sağlık Hizmetlerinin sunumunun kalitesinin artırılması, korrdinasyon, tasaruuf, planlama , finansman  gibi hizmetlerin yürütülmesidir. Ayrıca Sağlık teknolojilerinin efektif kullanımı, gerekli personelin görevlendirilmesi, Sağlık Sigortacılığı gibi hizmetleride kapsar. Sağlık yönetimi  çalışma alanları arasında  Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) faaliyetleri , bilimsel çalışmalar ve sağlık profesyonellerinin yetiştirilmesi amacını güder.

İki bölüm arasındaki farklar nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere aslında bu iki bölüm arasında bariz bir fakl yoktur. iki bölümde aynı amacı gütmektedir. Her ne kadar aynı amacı güdüyor olsada Sağlık Kurumları İşletmeciliği daha çok sahaya yönelik olup bu bölümlerdeki öğrenciler daha çok işyeri uygulama eğitimi ya da staj yapmaktadır. Bu öğrenciler eğer saha uygulamalarını staj adı altında yaparlarsa kendilerine bir miktar ödeme de yapılır bu konu ile ilgili şu haberimizi(Tıkla) okuyabilirsiniz.

Sağlık Yönetimi Atamalaları

Bu bölümde eğitim gören öğrencilerin önceliklerinden biride okulu bitirince devlet kadrolarında yer alabilmek. Sağlık Bakanlığı atamaları ile ilgili haberimizde (Buradan ulaşabilirsiniz) belirttiğimiz üzere Sağlık Bakanlığı  kadrolarında henüz profesyonel branşlara yönelik bir alım yapmıyor. Fakat ilerleyen zamanlarda özelikle Şehir Hastanalerinin çoğalması ile birlikte bu hastanelerin çeşitli birimlerinde görevlendirilmek üzere personel ihtiyacı doağacağı aşikar. Ayrıca Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları işletmeciliği demek illa bir sağlık kuruluşunda müdür, müdür yardımcısı yada yönetici olmak anlamına gelmez. Zira muhtemelen bu kadrolar açılır ve atama yapılırsa bu personellerin hastanelerin idari birimlerinde görevlendirileceklerdir.

Özelikle Hastaneler çeşitli ihale kanunları kapsamında alınması gereken malzeme ve sarf malzemelerin doğru bir şekilde ihale edilebilmesi için bu konuda yetişmiş inbsan gücüne çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bölümlerde sağlık bakanlığı hala Sağlık Profesyonellerini (Ebe- Hemşire Sağlık Memuru) görevlendirmektedir. ( Bu konu ile ilgili bu haberimiz okuyarak daha fazla abilgi sabibi olabilirsiniz)

Sağlık Kurumları İşletmeciliği iş olanakları ve iş ilanları

Bu bölümlerden Mezun olan kişileri Sağlık Bakanlığı ve Bağlı kuruluşlarında (Merkez Teşkilat ve Taşra teşkilatları, Eğitim – Araştırma Hastanaleri, İl Sağlık müdürlükleri, Devlet Hastaneleri) Uzman, Uzman yerdımcısı, müdür, idari sorumlu, ve çeşitli birimlerde satın alma, kalite, personel planlama, gibi bölümlerinde istihdam edilmektedir. ayrıca Özel hastane ve çeşitli sağlık kuruluşlarında (Ortak Sağlık güvenlik Birimleri, Sağlık Kabinleri) da çalıştırılabilmektedir.

Özelikle Tıbbi Cihazların pahalı ürünler olması ve bu cihazların doğru, efektif kullanılması için gerekli planlamaların yapılması için elzem personeller arasında bulunmaktadır.

Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği eğitim alan kişilerin özelikle satın alma, insan kaynakları, planlama ve koordinayon konularında kendilerini eğitmeleri özel sektörde iş bulma şansını katlayacağı bilinmelidir. Bahsettiğimiz konular ile ilgili sertifikalı olabilmek sizi diğer adaylar arasında öne geçirecektir.

Ayrıca bu bölümlerde okuyan öğrenciler İİBF lerde çift anadal yada yandal eğitimi almaları halinde kamu ve özel kuruluşlarda müfettiş, müfettiş yardımcısı olarak ta görev yapabilirler.

Görüldüğü üzere bu bölümlerin geleceği iş olanaklarının hergeçen gün artmasından dolayı gerçekten parlaktır.

Sağlık Yönetimi Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır ?

Bazı ön lisans bölümlerini bitirenler bu bölümlerini özel ve devlet üniversitelerinde açılan özel programlar ile ön lisans eğitimlerini, Lisans eğitimi olarak tamalayabiliyorlar. Bunun için önlisans mezunu adaylar, üniversitelerin lisans tamamlama programlarına başvurmaları gerekiyor. Sağlık yönetimi lisans tamamlama bölümlerine devlet memurları özelikle bulundukları pozisyondan daha farklı ve idari pozisyonlarda görev yapmak için ve maaşlarında iyileştirme yaptırmak için başvururken, özel kurumda çalışanlar ise eğitim sornası akademik kadrolara başvurmak ve işletmelerini genişletmek isteyenler tarafından yapılıyor genelde.

Sağlık Yönetimi Lisans tamamlama başvuru nasıl yapılır?

Sağlık Yönetimi Lisans  tamalamaya başvurabilmek için öncelikle ön lisans mezunu olmak gerekiyor. İki Yıllık  Hemşirelik, Tıbbi Sekreterlik bölümlerinden birinden mezun olanlar DGS(Dikey Geçiş Sınavı) ve Özel protokoller ile öğrenci kabul eden üniversitelerde yapılıyor. Genel olarak bu programlar Uzaktan eğitim ile yapılırken sınavları ise Açıköğretim Fakültesinden eğitim alanlar gibi Şehir merkezlerinde bulunan üniversitelerde yapılan ortak sınav yapılır.

Hangi Üniversitelerde Sağlık Yönetimi Lisans tamamlama var ?

Sağlık yönetimi bölümü bulunan tüm üniversitelere Kontejyanları dahilinde DGS ile öğrenci alabiilmektedir. Özel Protokol ile Sağlık Yönetimi Lisans tamamlama ise Atatürk Üniversitesi(Erzurum) ile Eskişehirde bulunan Anadolu Üniversitesi’nde bulunuyor. ayrıca İstanbulda bulunan bazı özel üniversiteler de aynı şekilde protokol ile öğrenci kabul edebilmekte.

Akademik Kariyer

Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliğinde de akademik kariyer yapma imkanı vardır. Bunun için bu bölümlerdeokuyan öğrencilerin mutlak bir suretler ders notlarını yüksek tutmaları gerekir. Öğrenciler bu bölümlerden mezun olmalarının ardından Yüksek Lisans için bavurabilir vekendi alanlarında öncelikle araştırma görevlisi olark başlar ve eğitim aldıkları sürece üst akdemik kadrolarda yeralabilirler. Akademik Kariyer ile ilgili daha once burada bulunan yazımızda ayrıntılı açıklama yapmıştık. Dileyen ziyaretçilerimiz Bu haberimize giderek bilgi alabilirler.

Sağlık Yönetimi Memurlarının Maaşları

Sağlık yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümlerini bitiren adaylar eğer Devlet memuru olarak görev yaparlarsa, derece kademe olarak 9/1 ‘den başlarlar ve maaşları buna göre hesaplanır. Eğer özel hizmet, yurtdışı görevlendirme ve Çeşitli Komisyonlarda görevlendirilmemişlerse yaklaık 3200 TL maaş alırlar. Eğer Bu personeller sözleşmerli olarak Müdür, Müdür yardımcısı ve Uzman Olarak görev yaparlarsa maaşları 4500 TL  civarı olur.

Özel Hastanelerde ise durum kişinin kendini ne kadar geliştridiği ve CV sinin ne kadar dolu olduğuna göre durum değişebilir. Özel hastaneler performansı yüksek ve hastaneye getirisi iyi olna bir Sağlık yönetimi mezunu 50 Bin TL ye kadar maaş alabilir. Fakat kendini geliştirmemiş ve durağan bir personel için özel hastanelerin uygun göreceği maaş Asgari ücreti geçmez.

Sağlık Yönetimi Bölüm Puanları

Sağlık yönetimi taban puani ise bu kadar onemli bir bölüm olmasına rağmen çok fazla da yüksek değildir. Şu sitede sağlık yönetimi taban puanlarını görebilirsiniz

Yazımızın Sağlık yönetimi Bölümü okumak isteyen değerli ziyaretçilerimiz için faydalı olmasını diliyoruz. Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen paylaşın. Teşekkür ederiz.

Sağlık Yönetimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği” için 3 yorum

 • 15 Kasım 2018 tarihinde, saat 23:48
  Permalink

  Dgs ile mi lisans tamamlamak daha iyi yoksa açıköğretim ile bitirmek mi ?

  Yanıtla
  • 16 Kasım 2018 tarihinde, saat 10:25
   Permalink

   Sevgili İpek, Dikey Geçiş Sınavı ile üniversitede okumak daha iyi çünkü bir çok derstem muaf olabilirsin. fakat DGS bildiğin üzere bir sınav ve bu sınava da ayrıca hazırlanman gerekiyor. Açık öğretim için ise sınavsız geçiş hakkını kullanabilirsin. fakat bu seferde her dönem için bir miktar para yatrıman gerekiyor

   Yanıtla
 • 18 Kasım 2018 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  aylık 50 bin lira hayal bence.
  asgarî ücretli iş bulursak ne âlâ…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir