Sağlık Personeli Gene Unutuldu - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Sağlık Personeli Gene Unutuldu

Sağlık Personeli Gene Unutuldu !

Dün haberini yaptığımız ikinci 100 günlük faaliye planı kapsamında Sağlık ile ilgili planları yazmıştık.  Yazımızda Sağlık personelin özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda herhangi bir planın olmadığını da belirtmiştik.

Yıllardır, Sağlık alanında yapılan gelişimlerden ve Kalitenin artmasından bahsedilmesine rağmen bu kalitenin uygulayıcıları olan sağlık personellerinin geçim kaynaği ve özlük haklarında herhangi bir iyileştirme planınının olmaması Sağlık çalışanlarını üzdü.

Çeşitli mecralarda ve sosyal medyada yoğunlukla dile getirilen bu durum hakkında Meslek örgütleri ve memur hakları savunucusu olması gereken sendikalar tarafından mutlaka ele alınmalıdır. Sendikalar, her ne kadar faklı dünya görüşlerine sahip olasalarda bu durum ortak problemdir ve bu konuda gerekli adımları atmalıdırlar.

Sağlıkta yıpranma payın’nın bile yıllar süren mücadele ile verilmiş olması, her geçen günün kayıp olduğunu gösteriyor. Ülkemizdeki nöbet zorunluluğu olan nadir iş kolu olan sağlık gerekli ilgili görmüyor olması personelinin kaliteli hizmet vermesi istenirken hakettiği özlük haklarından bahssedilmemesi iş barışı ve motivasyonu da etkilemektedir.

Değerli öğretmenlerimizin gelirini bir nebze iyileştirecek olan 3600 ek gösterge ile Ücretli öğretmenlerin Ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılması ne öğretmenlerimiz için sevindirici olmakla beraber, zaten enflasyon sebebiyle eriyen  Sağlık çalışanlarının maaşı en düşük devlet memuru seviyesine kadar gerilemiştir.

Döner Sermaye ödemelerinin her geçen gün azalması,ve artık1 1Tl ,2 Tl gibi komik rakamlara tekabul etmesi, döner Sermayenin adaletsiz dağıtılması her açıdan bu konuda da bir çalışma yapılması gerekliliğini zorunlu  kılmaktadır.

Nöbet Ücretleri artacak mı diye beklerken, sadece daha çok çalışma planı yapılmış…

100 Günlük icraat programında sağlıkçıların beklediği bir diğer önemli konu da 2019 nöbet ücretlerinde iyileştirlmeye gidilmesi. Lisans Mezunu bir hemşire nöbet ücretinin 9,25 Tl gibi komik bir rakam ile yaptırmak, insan haklarına aykırıdır. birçok personel zorunlu olmasa tutmak istemediği nöbetler artık personel için azap haline gelmiştir. özelikli birimler de dahil olmak üzere nöbet saat ücretleri mutlaka iyileştirilmeli ve bu konuda tüm sendikaların ortak görüşü benimsenmelidir.

Sağlık Personelinin gerginliği hat safhaya ulaştığı sosyal medya dan anlaşılmaktadır. Hangi sağlık platformuna baksanız bir kızmışlık, bir yalnızlık göze çarpıyor işte bunlardan bazıları

memurlarnet
memurlar.net
personelsaglikhabernet
personelsaglikhaber.net

Sağlık Personeli Gene Unutuldu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir