Okul Hemşireliği Projesi Başladı - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Okul Hemşireliği Projesi Başladı

Okul Hemşireliği Projesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Ankara Milli eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan Okul Sağlığı Hemşireliği Uygulaması İşbirliği Protokolü ile  12 okulda başladı. Daha öçnce haberini yaptığımız Okul hemşireliği projesi sağlık bakanı tarafından açıklanmıştı. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından hazırlanan proje ile Ankara’daki 12 Okulda Okul hemşireliği başlatılması için düğmeye basıldı işte ayrıntılar

Okul Hemşireliği Projesi Nedir ?

Bildiğiniz üzere bundan yaklaşık 3 ay once şu haberimizde belirttiğimiz okul hemşireliği projesi ile her okula bir sağlık personeli yerleştirilmesi ve böylelikle acil hallerde ilk yardım ve koordinaysyonun sağlanması planlanıyordu.

Proje ile  Okullarda, hjiyen ve denetim işlemlerinin hızlanması, hijyen ve büyüme gelişme eğitimlerinin, ve sağlık danışmanlığı işlerinin hızlanması ve progfesyonel destek sağlanması hedefleniyor.

Yalnız bunun için ciddi bir hemşire , sağlık personeli desteğine ihtiyaç duyulması nedeniyle projenin hayat geçmesi Sağlık Bakanlığı’nın projesi için  yoğun bir çalışma gerekiyor. Bu haberimizde belirttiğimiz proje Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi arasında imzalanan protokol.

Hemşire Desteği Nasıl Sağlanacak

Proje kapsamında okullara hemşire görevlendirme işi imzalanan protokole bağlı olmak kaydıyle

Okul Hemşireliği
Okul hemşireliği

muhtemelen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde olacak. Dolayısı ile personel ihtiyacı var ise gerekli ilana yakın zamanda çıkılması muhtemel

Ülke Genelinde başlatılması mümkün mü ?

Daha önce yayınladığımız haberde de belirttiğimiz gibi ülke genelinde toplam 75 Bin civarı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk ve orta öğretim okulları bulunuyor. her okula bir hemşire görevlendirmek için zaten yetersiz olan hemşire sayısı ihtiyacını artıracaktır.

Sağlık Bakanlığı Eğer bu projeyi uygulamaya koyarsa muhtemelen pilot bölge ile başlayıp ülke geneline yayacaktır. bu kapsamda eğer hemşire alımı yapılırsa da peyderpey yapılacak tek seferde 80 Bin hemşire alımına gitmeyecektir.

Sağlık Bakanlığı Okul Hemşireliği Projesi Ne Durumda ?

Sağlık Bakanlığı Projesinde şu an için bir gelişme yok, Proje hala düşünce aşamasında ve bu konuda Sağlık Bakanlığının attığı bir adım olmadığı anlaşılıyor. fakat Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin bu adımı ile birlikte uygulanabilirliği de verimliliği görülmüş oluyp hızlandırma veyahut hayata geçirme işlemleri başlatılabilir.

Okul Hemşireliği Verimli Olur mu  ?

Bu projenin tüm ülkede hayata geçmesi için bir çok olasılığın göz önüne alınması gerektiği elzem . Öncelikle okuldaki hemşirenin tam olarak görev tanımı yapılmalı, idari ve tıbbi açıdan kimlere karşı sorumlu olacağı tam ve kesin çizgilerle belirtilmelidir.

Fayda sağlanması için görevlendirilecek personelin, sadece acil haller dışında çeşitli sağlık eğitimleri ile ilgili öğrenci, öğretmen ve personele etkili eğitim verebilmelidir. Hijyen kuralları ile ilgili görüş belirtmelidir.

Hemşirenin özlük hakları iyileştirilmeli, görevlendirme özendirici olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir