Okul Hemşireliği Geliyor ! Her Okula Bir Sağlık Personeli

Her Okula Sağlık Görevlisi

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortak projesi ile 81 ilde her okula bir sağlık personeli uygulaması geliyor.

Akşam Gazetesi yazarı Yelda Gökdağ’ tarafından hazırlanan haberde belirtildiğine göre Sağlık Bakanlığı Okullardaki kazalarda ilk müdahaleyi yapacak, ve gerekli önlemleri alacak, doktor, ambulans gibi acil ekipleri uyaracak sağlık personelleri görevlendirecek.

Okul Sağlık Görevlisi – Okul Hemşiresi

Okullarda uygulanacak bu uygulama ile çocukların okuldaki kaza anlarında ilk müdahaeyi yaparak, durumu kontrol altnında tutmayı hedeflediği anlaşılıyor.

2017 yılında yayınlanan Milli eğitim bakanlığı istatistiklerine göre Türkiye çapında 62.250 okul bulunuyor. Bu okullarının herbirine bir sağlık personeli atanması demek en az 70 bin sağlık personeline ihtiyaç duyulacağı görülüyor.

Okul Hemşiresi
Okul Hemşiresi

Uygulama Ne Zaman Hayata geçecek ?

Dr. Fahrettin KOCA  bu röportajda kesin bir tareih belirtmemiş fakat bu uygulamanın hayata geçmesi çok da uzun bir zaman almayacak gibi görünüyor.

Örnekleri var mı?

Bazı özel okullar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bazı proje okullarında Milli Eğitim Bakanlığı personeli olarak görev yapan hemşireler bulunuyor. Bunlarda kendilerine verilen görev, yetki ve sounmluluklar çerçevesinde görevlerini yürütüyorlar.

Dr. fahrettin KOCA - Sağlık Bakanı
Dr. Fahrettin KOCA – Sağlık Bakanı

Dr. Fahrettin KOCA  kimdir ?

1965 Doğumlu Dr. Fahrettin KOCA  Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanıdır.  1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları’nda ihtisas yaparak Uzman Hekim olmuştur. Çeşitli Dernek, Vakıf ve Komisyonlarda görev yapan KOCA, 2018 Yılında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olmuştur.

 

Bu Haberi Paylaşın
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+
Soru şeklinde olan yorumların tamamı cevaplanmaktadır.
Sorunuza verilen cevaplar eposta ile bildirilmektedir.
Eğer E-postamızı göremiyorsanız Spam Klaösürne bakmayı unutmayın

Okul Hemşireliği Geliyor ! Her Okula Bir Sağlık Personeli” için 4 yorum

 • Geri bildirim: Sağlık Bakanlığı Personel Alımı | 2019 | Sağlık Bilimleri Fakultesi

 • 6 Aralık 2018 tarihinde, saat 15:16
  Paylaş

  Merhaba hocam her okula bir sağlık personeli geliyor haberi doğru mu ve en 2019 yılında yürürlüğe girermi

  Yanıtla
  • 6 Aralık 2018 tarihinde, saat 15:55
   Paylaş

   Kesin bişey yok ama Sayın Bakan bu konuyu kendisi öneriyor. Tabi bu tek bakanlık ile çözülecek bir durum değil. Aynı zman da Milli Eğitim Bakanlığı’nında buna destek vermesi gerekiyor. Türkiye Çpında yaklaşık 70 bin ilk ve ortaöğretim veren okul var bu okulların tamamına sağlık personeli alınması demek en az 70 bin kadro anlamına gelir. Umarız hayata geçer hem Sağlıklı bir gelecek hem de kadro bekleyen personellerimiz için iyi olacağı kanaatindeyiz.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: 2019 da Sağlık Bakanlığı'na kaç personel alınacak ? | Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir