Nöbet Tutamaz raporu olan Hemşireye Hafta sonu nöbeti yazılabilir mi? - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Nöbet Tutamaz raporu olan Hemşireye Hafta sonu nöbeti yazılabilir mi?

Nöbet Tutamaz raporu olanlara Hafta sonu nöbeti yazılabilir mi?

Sağlık hizmetlerinin kesintisiz olması münasebetiyle sağlık hizmeti veren tüm kurumlarda 7 gün 24 saat hizmet verilir. Bu bağlamda bu kurumlarda çalışan ve özelikle sağlık hizmetini veren Sağlık çalışanı (Hekim, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru v.b) nöbet tutma zorunluluğu vardır. Fakat bazı personellerin çeşitli sebebplerle (Sağlık, Ailevi, görev vb.) nöbet tutmaları mümkün değildir. Bu personeller nöbet muafiyeti için sağlık raporu alarak bulundukları kuruma verdiklerinde bu personellere nöbet yazılmaz ve nöbetten muaf olurlar. Peki  Nöbet Tutamaz raporu olan Hemşireye Hafta sonu nöbet yazılabilir mi ? Muallakta olan bu kou ile ilgili yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

  • Kimler Nöbet Tutar ?
  • Nöbet sonrası izin zorunlu mu?
  • Nöbet muafiyeti nedir ?
  • Zorunlu hallerde personel nöbete çağırılabilir mi?
  • Nöbet Muafiyeti olan personel hafta sonu nöbet yazılabilir mi?
  • Hafta sonu çalışma ücreti ne kadar?
  • 2019 Nöbet Ücretleri ne kadar ?

Kimler Nöbet Tutar ?

İlk paragrafta da açıkladığımız üzere Sağlık hizmetlerinin sürekliliği sebebyile sağlık hizmeti verilen tüm kurumlarda nöbet hzmeti vartdır. Sağlık çalışanlarının tamamı, eğer bir mazeretei yoksa (Sağlık, Ailevi , Görev) nöbet tutarlar. Nöbet hizmeti ek hizmettir ve her çalışılan saat için ayrıca ücret alınır. Personel, nöbet sonrası çalıştıkları saat kadar izin alarak , nöbetlerini mesaiye saydırabilirler.

Nöbet muafiyeti nedir ?

Bazı sağlık personelleri nöbet hizmeti veremeyecek kadar sağlık problemi, çeşitli ailevi problemler ve görev icabı nöbet tutamazlar. Bu personeller mazeretlerini bildirmek şartıyla nöbetten muaf olurlar. Nöbet mesai sonrası hizmetin devamı anlamına gelir ve Normal mesai olan 8 saatin sonrası çalıma hizmetidir. Nöbet muafiyeti olan kişiler vardiyalarına gelme zorunlulukları vardır. yani bir personel nöbet tutamıyor olması 8 saat çalışamayacağı anlamına gelmez. Personelin çalıştığı servis eğer vardiya usulu çalışıyor ise kendi vardiyasına gelmek zorundadır.

NÖbet muafiyet olan personeller ilgili müdür tarafından bilinir ve bu personelleri daha çok nöbet gerektirmeyen birimelrde görevlendirirler(Günübirlik tedavi, kan alma, OKT, v.b)

Zorunlu hallerde personel nöbete çağırılabilir mi?

Hafta sonu nöbet yazılabilir mi
Hafta sonu nöbet yazılabilir mi

Her kurumda olduğu gibi Sağlık hizmeti verilen hastanelerde de zorunlu hallerde her personel görevi başına gelmek zorundadır. bu tür zorunlu görevler genelde vatani görevlerde olur. Bu konu ile ilgili en yakın ve bariz Örenk 15 Temmuz Hain darbe girişimi sırasında olmuş, devlet kurumlarında çalışan tüm personelin izinler iptal edilmiş ve görev başına çağrılmıştır.

bazı hastanelerde ise 15 temmuz gecesi özel olarak personeller göreve çağrılmıştlardır. Zorunlu haller genel olarak bu tür olaylardır.

nöbet meselesie gelince, eğer bulunduğunuz birimde nöbet tutan personel zorunlu bir sebepten dolayı nöbet yerinden ayrışmış ise onun yerine bir başka personel görev için çağrılabilir.

Nöbet Muafiyeti olan personel hafta sonu nöbet yazılabilir mi?

Sağlık kurumlarında ki en çok kafa karıştıran konu budur. Sağlık Bakanlığı  personlin nöbet muafiyetindeki amacın, günlük 8 saat olan hizmetin üzerine ek çalışma süresinede muafiyeti kabul ederken, çeşitli sendikalar, personelin hafatalık 40 saatin üzerinde çalıştrılmaması gerektiğini savunuyor. Bu kouda bazı sendikalar idare mahkemesine başvurarak Nöbet muafiyeti olan personelin hafta sonu çalıştırılmaması gerektiğini savunarak konuyu idare mahkemesine taşıdılar.

İdare Mahkemsinden çıkan karara göre 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun  99. maddesi uyarınca personelin haftada sadece 40 saat çalışabileceğini belirtiyor. Hafta sonu ve resmi tatillerin normal mesaiden sayılamayacağı için bu saatlerinde nöbet olarak isimlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

(İlgili dava için bkz:  201381317 esas no, 2014/907 karar numaralı İzmir 3. İdare Mahkemesi kararı)

yukarıda da belirtilen idare mahkemesi kararına göre hafta sonları personel 8 saat çalışmak üzere mesaiye çağırılmaması gerekir.

Hafta sonu çalışma ücreti ne kadar?

Sağlık Kurumlarında haftasonu ya da hafta için fazla çalışma, yani nöbet ücreti aynıdır. fakat , milli ve dini bayramlarda bu ücretler yüzde 20 oranında artırımlı olarak ödenir. ayrıca çeşitli özelikli birimlerde çalışan personlerin nöbet ücreti yüzde 50 artırımlı olarak odenir. 2019 Nöbet ücretleri ne kadar olacağı ise memura verilecek enflasyon farkınin belli olması ile kesinleşecek daha önce bu yazımızda 2019 enflasyon farkı ile ilgili yazımızda belirtmiştik. Dileyen ziyaretçilerimiz bu yazımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirler.

2019 Nöbet Ücretleri ne kadar ?

2019 yılı nöbet ücretleri kesin olmamakla birlikte yakşalık aşağıdaki gibi olması muhtemeldir

Uzman tabip özelikli birim nöbet ücreti: 26,18TL , Uzman tabip nöbet ücreti 17,49 Tl

Tabip özelikli birim nöbet ücreti 23,54 TL, tabip nöbet ücreti 15,73 TL

Lisans Mezunu Sağık Personeli özelikli birim nöbet ücreti 15,73TL, Lisans Mezunu Sağık Personeli nöbet ücreti 10,45 TL

Lise Mezunu Sağlık Personeli özelikli birim nöbet ücreti 13,09 TL, Lise Mezunu Sağlık Personeli nöbet ücreti 8,69 TL

Diğer personeller özelikli birim nöbet ücreti 9,57 TL , nöbet ücreti 6,38 TL

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir