Meme kanserini tespit eden kan testi - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Meme kanserini tespit eden kan testi

Meme Kanserini Tespit Eden Kan Testi Geliştirildi

Kanserle mücadele de  erken teşhis hayat kurtarır. Meme kanseri teşhisi zor olan bir hastalıktır. Kadınlar için ciddi bir kanser türü olan meme kanserinin erken teşhisi kolay değildir. 2018 yılında 627 bin kadın meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Erken teşhis meme kanserinde hayat kurtan öneme sahip. Erken teşhis sayesinde hastaların yaklaşık yüzde 95’i sağlığına kavuşabiliyor.

Başarı Oranı Yüzde 75

Alman bilim insanları meme kanserini erken teşhis edilmesini sağlayacak kan testini geliştirdiklerini açıkladı.  500 meme kanseri hastası üzerinde yapılan denemler kan testinin  %75  başarılı olduğunu gösteriyor.

Heidelberg  Üniversitesi’nden (Almanya) araştırmacılar meme kanserini erken teşhis eden kan testi

meme-kanseri
Kanserli Meme Hücresi

bulduklarını duyurdu. Bir kaç mm. kan ile yapılabilen test; vücutta kanser hücresi olduğuna işaret eden biyogöstergeleri ölçüyor. HeiScreen adı verilen testin şu anki tarama teknolojilerinin tespit edemeyeceği aşamadaki kanser hücrelerini de tespit edebildiğini gösteriyor.

Teste şüpheyle yaklaşanlar da var. Alman Kanser Araştırmaları Merkezi’nden yapılan açıklamada; Araştırma sonucu hakkında köklü bir bilim dergisinde yayınlanmadan yorum yapmanın spekülatif olacağı vurgulandı.

Düsseldorf Üniversitesi’nin Kadın Hastalıkları Kliniği’ni yöneticisi Tanja Fehm de haberin heyecan verici olduğunu ancak kan testinin rutin kullanıma alınması için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Meme kanserine yönelik kan testinin gelecek yıl kullanıma sokulması hedefleniyor.

Meme Kanseri Nasıl Teşhis Edilir ?

yukarıda bahsedilen kan testinin piyasaya sürülmesi 1 yıldan fazla sreceği tahmin ediliyor. ayrıca piyasaya sürülmesinin ardından ülkemizde kullanılmaya başlaması da bir o kadar sürebilir. Şu andaki teknoloji ile meme kanseri teşhisi için öncelikle meme kanseri şüphesi olan hastanın Kendi Kendine Elle muayene etmesi elzem. Eğer elle muayene sırasında kitle , şişlik vb. bir durum ile karşılaşılırsa bu konuda fazla geceikmeden hekime başvurulması gerekir. Kitle sadece meme de değil bazen koltul altında, meme altında yada ucunda da olabilir. Bu yüzden elle muayenenin doğru yapılması erken teşhis için çok önemli.

Hekim gerekli gördüğü takdirde hastayı mammografi çekitirebilri. Mammografi sonucuna göre gerekirse değerlendirmek üzere genel cerrah uzmanı bir hekime gitmenizini tavsiye edebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir