Lise Mezunu Hemşire Maaşları - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Lise Mezunu Hemşire Maaşları

Değerli Ziyaretçilerimiz. Hemşirelik mesleği uzun yıllar boyunca tatihte var olmuş ve özelikle son yüzyılda önemi farkedilen nadir mesleklerden bir tanesi. Daha önceleri lise düzeyinde eğitim yeterli görülmüşse de bu mesleğin üniversite düzeyinde olması gerekliliği son yıllarda belirgin olmuştur. Şu anda ülkemiz hastanelerinde hemşirelik iki farklı eğitim düzeyine sahip meslekteşlardan oluşmaktadır. Yani hastanelerde hem Lise Mezunu Hemşire, hem Üniversite mezunu hemşireler görev yapmaktadır. Daha önce burada (tıklayın) Hemşirelik Maaşları konusunda genel bilgiler vermiş idik.  Bu yazımızda Lise Mezunu Hemşire Maaşları ile ilgili bilgiler sunacağız.

2007 Yılında çıkarılan 5634 Sayılı Hemşirelik kanunu ile Hemşirelik meseleğinin üniversitelerin Hemşirelik eğitimi veren bölümlerinden mezun olma zorunluluğu getirildikten sonra Devlet Lise Mezunu hemşire alımını her geçen yıl azaltmıştır.

Şu anda görev yapan lise mezunu hemşireler için ise lisans tamamlama programları için çeşitli üniversiteler ile protokoller hazırlanmış ve uygulamaya sokulmuştur.

Lise Mezunu Hemşire Maaşları Ne kadar ?

Aslında Devlet kadrolarında çalışan hemşireler arasında asıl maaş açısından pek bir fark olmamak ile Lise Mezunları ile Üniversite Mezunları arasında derece kademe olarak 3 derece fark bulunur.

Yeni atanan üniveriste mezunu hemşire göreve 9/1 derece kademe ile başlarken Lise Mezunları 12/1. dereceden göreve başlarlar. Lise Mezunu Hemşirelerin 8/1 dereceye gelmesi için 12 yıl görev yapması gerekir. Ayrıca Lise Mezunları en fazla 3. dereceye kadar yükselebilirler.

Özelikle 4. dereceye geldiğinden döner sermaye ve maaşta ciddi artışlar meydana geldiğinden üniversite mezunları hemşirelerin 12 yıl çalışmalarının ardından maaşları artar.

Fakat lise mezunu hemşireler 4. dereceye gelmesi için 24 yıl çalışması gerekir.

Ayrıca Lise mezunu hemşireler döner sermeye hesaplamalarında tavan katsayı uygulamasına takılırlar ve tavandan alan üniversite mezunu hemşireye gore 400 tl ye varan maaş farkı görülür.

Lise Mezunu Hemşire Maaşları
Hemşirelik Maaşları

Lise Mezunu Hemşire Maaşları nasıl artırılır?

Lise mezunu hemşireler için maaşlarını artırmanın çeşitli yollar bulunmaktadır. bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

  • Hemşirelik Lisans tamamlama
  • Özelikli Birim sertifikaları (yoğun bakım hemşireliği, Diyaliz Hemşireliği v.s)
  • Meslek dışı eğitim uzmanlığı
  • Komisyon üyelikleri (Muayene , İhale Komisyonları)
  • Döner Sermaye Komisyonu üyeliği

yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapan lise mezunu hemşireler maaşlarıne ek ödeme yada yükseltme yapılır. özelikli birimlerde çalışanlarda maaş eki değil sadece döner sermaye ödemelerinde yüzdelik oranda pay verilir. yalnız Lise Mezunu hemşirenin döner sermeye ek ödemesi için tavan sınırı bulunmaktadır. ve bu tavana ulaştıuktan sonra hiç bir şekilde ödeme yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir