İşyeri hemşireliği nedir? Kimler olabilir, Maaşları nedir?

İşyeri hemşireliği nedir? Kimler olabilir, Maaşları nedir?

Sağlık bilimleri fakültesini bitiren meslektaşlarımız atama dönemine kadar ek iş olarak iş yeri hemşireliği ilanları na bakıyor. Bu yazımızda işyeri hemşireliği nedir, işyeri hemşiresi kimler olabilir, işyeri hemşiresi maaşları, kadrolu hemşireler işyeri hemşiresi olabilir mi gibi konuları anlatacağız. Yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır;

 • İşyeri Hemşireliği nedir ?
 • Kimler İşyeri Hemşiresi olabilir?
 • İşyeri Hemşirelerinin çalışma şartları ve görevleri
 • İş yeri hemşiresi kursları
 • İşyeri hemşiresi maaşları

İşyeri Hemşireliği nedir ?

Aslında son dönemlerde biliniyor olsa da İş yeri hemşireliğinin tanımı 1954 yılında çıkarılan 6283 sayılı Hemşire lik kanunu ile yapılmıştır. Buna göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik (ya da ilgili bakanlık) tarafından yetkilendirmiş ve sertifikası olan, Hemşire ve Sağlık Memurlarıdır.

Kimler İşyeri Hemşiresi olabilir?

Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz üzere  İş yeri hemşiresi olmak için öncelikle hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni gibi bir alanda diplomanızın olması gerekiyor. Bu diplomalardan herhangi birine sahip olanlar ilgili bakanlığın açtığı kurslara katılarak, İşyeri Hemşiresi Sertifikası nı alabilir ve çalışmaya başlayabilirler.

Kurs Sertifikası için 90 Saat Eğitim kursu almak gerekiyor bu kursun yarısı uzaktan eğitim, 45 saaati ise yerinde veriliyor. Kurs sonuda İŞyeri hemşireliği sertifikası için yapılan sınavda başarı olmak gerekiyor.

İşyeri Hemşirelerinin çalışma şartları ve görevleri.

İşyeri hemşirelerinin görevleri ise gene mevzuatla belirlenmiş. Buna göre İşyeri hemşireleri, İşyeri hekimi ile birlikte çalışacakları belirtiliyor. yani işyeri hekimi olmayan yerde işyeri hemşiresi olmaz. diğer rutin görevlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İş sağlığı ve Güvenliği ile ilgili planlama yapmak, kayıt yapmak ve gerekli bilgileri toplamak,
 • İşyerine yeni giren personellerin çalışma geçmişlerini ve ilgili muayene formunu düzenlemek
 • İşyeri hekimine muayene sırasında rutin yardımcı olmak (hemşirelik yapmak)
 • Özel hakları ve politikaları olan personellerin (Engelli, mahkum v.s) gerekli muayenlerini takip etmek ve periyodik muayenelerinin yapılmasını sağlamak
 • işyeri personellerine Sağlık eğitimi düzenlemek, eğitim vermek, ve bu eğitimlerde görev almak
 • İşyeri ve işyerine bağlı diğer müştemilat, ek iş yerlerinin, iş sağlığına uygun olup olmadığıunın denetlenmesi için işyeri doktoru ile birlikte çalışmak
 • Hekim tarafınsdan verilecek işsağlığı ve güvenliği ile ilgili çeşitli görevleri yapmak
 • İşyerindeki personellerinin temsilcileri ile iş sağlığı konusunda korrdineli çalışmak.

İş yeri hemşiresi kursları

İşyeri hemşiresi kursuna gidip, işyeri hemşiresi sertifikanız olmadan , bu işi yapmanız mümkün değildir. bu nedenle geleceği çok parlak görünen iş yeri hemşireliği için meslektaşlarımızını bir an önce bu sertifikaya sahip olmaları büyük önem arz etmektedir. Meslektaşlarımız  Sertifikayı Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘ndan alacaklar ve Bakanlığın kurslarına gideceklerdir. Özellerde verilen kurslar destek amaçlıdır. ve özel kursların verdiği sertifikalar ile İşyeri hemşireliği yapamazsınız.

İşyeri Hemşireliği
İşyeri Hemşireliği

İşyeri hemşiresi maaşları

İşyeri hemşireleri, özel şirketlerde çalışacaklarından, maaşları da şirket ile yaopacakları anlaşmaya göre değişecektir. Fakat İşyeri hemşiresinin az olmasından ve kolay bulunamamasından dolayı sektöre göre değişmekle beraber 5000-10000 Tl arası bir anlaşma yapmaları muhtemeldir.

Ayrıca bu hemşireler Ortak Sağlık Güvenlik Firmalarında da görev yapabilirler, bu durumda gene sektöre ve çalışma yoğunluğuna göre maaş  4000 TL den başlamak üzere iyi bir gelir ile çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir