İlaca Yapılacak Zam Vatandaşa Ne Kadar Yansıyacak ? - Sağlık Bilimleri Fakultesi

İlaca Yapılacak Zam Vatandaşa Ne Kadar Yansıyacak ?

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA 19 Şubat 2019 tarihinden sonra ilaca yüzde 26,4 oranında zam yapıacağını açıklamıştı. Bugün itibari ile yapıalcak güncelleme ile ilaca yüde 26,4 oranında zam yapılacak.  Avro Kuru üzerinden yüzde 70 ile çarpılarak bulunan oran bu yıl yüzde 60 a çekilerek oranlama yapıldı. Yabancı ve yerli ilaç fimalarının yatırım yapmaları için bu oranlama yapıldığıni belirten KOCA, önümüzdeki dönemde bu oranı uygulama kararlılşığı içinde olacaklarını söyledi.

Bu zam Vatandaşa Nasıl yansıyacak  ?

İlaca yapılacak zam ile birlikte eczanelerde ödenen  ilaç farklarıda bu oranda artmış olacak. özelikle son dönemde Döviz kurlarındaki yükselişin sonrası eczanelerde bulunamayan ilaçlar için bir önelem alınmış olsada bu durum ne yazıkki gene vatandaşı etilemiş olacak.

İlaç ile birlikte muayene ücretleri de artcak mı ?

İlaca yapılacak olana yüzde 26,4 lük zam’mın ardından gözler devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde alından muayene ücretlerin artış olup olmayacağına çevrildi.

Bir çok kalemde yapılan zamların ardından Sağlık Bakanlığı’da bir çok kamu sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde güncelleme yaptı, bunlar arasında bazı hekim raporları dışındakilerin bir çok kalemde zam yapılırken, poliklinik muayanelerinde her hangi bir değişiklik şimdilik yok. ücretli acil poliklinik muayeneleri 50 tl iken SGK provizyonu alınabilen hastalarda hastane ücreti 8 tl olarak reçeteye yansıyor.

Muayene Katılım Payı Ne kadar ?

Sosyal Güvenlik kurumununun İnternet erişim sayfasında konu ile ilgili ayrıntılı bir açıklama ytapılmış fakat vatandaşı ilgilendiren Muyaene katılım payınının ne kadar olacağı basit bir tablo ile şu şekilde açıklayabiliriz :

Muayene Katılım Ücretleri
Muayene Katılım Ücretleri

Görüldüğü gibi 2019 Muayene ücretelerinde değişiklik görünmemektedir. Ama bu durum şimdilik geçerli olup yıl sonuna doğru muyane katılım ücretlerine zam yapılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir