Hemşirelik zor bir meslek mi ? - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Hemşirelik zor bir meslek mi ?

Değerli Ziyaretçilerimiz, Bilindiği üzere üniversitelerde en çok talep gören meslekterden bir tanesi de hemşirelik mesleği. Peki Hemşirelik zor bir meslek mi ? Kimler hemşire olmalı ? Bu mesleği seçmek isteyen ve öğrenmek isteyen adaylar için detaylı açıklamaları bu haberimizde paylaşıyoruz. Haberimiz aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır;

 • Hemşirelik mesleği zor bir meslek mi ?
 • Hemşirelerin çalışma ortamı nasıl ?
 • Hemşirelik kimler için uygundur kimler için uygun değildir
 • Erkek Hemşire olmak zor mu ?

Hemşirelik zor bir meslek mi ?

Özelikle Hemşirelik bölümünü seçmek isteyen adaylar için bu konu çok önem arz ediyor. Çünkü sanılanın aksine hemşirelik diğer tüm meslek gruplarına göre çok daha zor ve meşakatlidir. Bu mesleği yapan çevrenizde kişiler varsa bunu onlara sorarakta öğrenebilirsiniz.

Hemşirelik; yardıma muhtaç olan hastanın tedavisine yöneliktir ve meslek hayatınız boyunca bu hastaların iyişelmesi için çalışacağınızı bilmeniz gerekir.

Bu işin en zor tarafı istemesenizde çevrenizde sürekli acı çeken insanların olacağı ve onların sizden yardım istediği gerçeğidir.

En çetrefilli bölümünden en basit bölümüne kadar tüm hemşireler hasta ile bire bir muhattap olur ve onlara destek olurlar. Tedavi uygulamasının ardından hastaya, hastalığı ile ilgili eğitim vermek, yakınlarına nasıl destek olacaklarını anlatmak hemşirenin görevleri arasında bulunmaktadır. Bu konuda ki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Hemşirelerin çalışma ortamı nasıl ?

Hemşireler idari görevlerde değiller ise hastanenin servislerinde çalışırlar. Hastanede pediyatri, iç hastalıkları, beyin cerrahisi, kardiyoloji servisi, nöroloji servisi, göğüs hastalıkları servisi gibi çeşitli servisler bulunur. Hemsireler bu bolumlerde çalışabilecekleri gibi Acil Servis, Yoğun bakım, Diyaliz ve günübirlik servisler gibi servislerde de çalışırlar. Bu servislerin bir çoğu 24 saat boyunca açık iken diyaliz, enjeksiyon, kan alma gibi birimler genel olarak 16 saat çalışırlar. Tüm servislerde normal mesai dışında nöbetçi hemşire bulunur.

Aynı serviste çalışan hemşireler kendi arasında çeşitli çalışma sistemleri geliştirebilirler. Fakat genel olarak hastalar hemşirelere dağıtılır. Her hemşire kendi hastasının takibini yapar ve doktora gerekli bilgiyi aktarır. aksam olunca tüm hemşireler hastalarını nöbetçi hemşireye devrederek hastası ile ilgili bilgileri verirler. Sabah her hemşire kendi hastasını alır. nöbetten cikan hemşirenin hastalarını ise genel olarak o günun nöbetçisine devredilir.

Hemşirelik kimler için uygundur kimler için uygun değildir ?

Hemşirelik zor bir meslek mi
Hemşirelik zor bir meslek mi ?

Hemşirelik mesleğini sececeklsece öncelikle içinde insan sevgisi olması şarttır. Zira meslek hayatınız boyunca karşınıza sürekli ağrı ve acı çeken hastaların geleceğini bilmelisiniz. hastalar size karşı ne kadar ajite olurlarsa olsunlar sakinliğinizi koruyabilmeli, ve görevinizi tam ve layıkiyla yapabilmelisiniz. Bazı hastalar yaptığınız uygulamalara karşı çıkabilecek yanlış yaptığınızı iddia edebilecektir. Bu durumlarda metanetiniz korumalı ve haklarınızı korumuayı da başarabilmelisiniz. Ayrıca sadece hasta taraflı değil hastaya tedavi düzenleyen hekimlerle de beraber çalışmanız gerekmektedir. Hekimler hastalarına karar verici ve tedavi belirleyicileridir. Hemşireler kendilerine order edilen işlemleri hastaya eksiksiz uygulamak zorundayken  aynı şekilde order edilmeyen uygulamaları da kesinlikle yapamazlar.

Erkek Hemşire olmak zor mu ?

Bilindiği üzere 2007 yılında çıkarılan 5634 sayılı Hemşirelik kanunu ile birlikte ülkemizde yaklaışk 10 yıldır erkek hemşire de yetiştirilmektedir. daha önceleri çeşitli sağlık birimlerinde sağlık hizmeti veren Erkek meslek erbapları Sağlık Memuru olarak yetiştiriliyorken bu kanun ile birlikte Sağlık Memurluğu bölümleri kapatıldı. Universitelerin bundan sonraki alımlarda da sadece hemşire olarak alımlar yapılmaya başlandı. mesleğin ilk erkek hemşireleri mesleğin adı dolayısı ile yadırgansa da artık ülkemizde bu durum alışılmış durumda. ürodinami, acil servis, yoğun bakım gibi birimlerde daha efektif çalışan erkek hemşireler mesleki zorlukların dışlında başka bir zorlukla karşılaşmazlar. örnek verecek olursak; erkek hastalara sonda uygulamasını erkek hemşireler yaparken kadın hastalara kadın hemşireler uygulama yapmakta ve bu durum hasta konforu açısından olumlu etki yararatmaktadır.

Merak ettiğiniz soruları haberimizn altına yorum yaparak sorabilirsiniz

Hemşirelik zor bir meslek mi ?” için 3 yorum

 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:50
  Permalink

  Merhaba, Bu sene aldığım puan ile hemşirelik seçmeyi düşünüyorum, fakat beni kan tutuyor, sizce bu mesle bana uygun mu ?

  Yanıtla
 • 5 Mart 2020 tarihinde, saat 17:47
  Permalink

  Selamlar, ben hemşirelik 1. Sınıf öğrencisiyim. Genel olarak derslerden matematik ve yabancı dilde başarılıyım, fakat bildiğiniz üzere hemşirelikle bunun pek ilgisi yok. Mesleği seviyorum ama eğitimi çok sıkıcı, işler yoğun gözüküyor ve en önemlisi benim başarılı olduğum derslerle alakası yok. Sizce layıkıyla bu işi yerine getirebilir miyim?

  Yanıtla
  • 8 Mart 2020 tarihinde, saat 17:36
   Permalink

   Merhaba Sefa, Hemşirelik Özveri gerektiren bir meslek. işin maddi boyutu ve mesleki kazanımların haricinde ne yazıkki koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici hizmetlerin belkemiği olsa da ilgili bakanlık tarafından çok önemsenmeyen ve hakkı verilmeyen bir meslek. yapamayacağını düşünüyorsan yolun başındayken dönebilirsin. her geçen yıl geri dönüş daha zor olacak. yalnız unutmaki Hemşirelik mesleği en hızlı iş bulabilen mesleklerden birisidir. ama isteksiz ve gönülsüz yapılacak bir mesek değildir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir