Hemşirelik Yüksek Lisans ve Akademik Kariyer - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Hemşirelik Yüksek Lisans ve Akademik Kariyer

Hemşirelik Yüksek Lisans ve Akademik Kariyer

Bilindiği üzere hemşirelik ülkemizde Lisans düzeyinde eğitim olarak verilmektedir. Üniversitelerin Sağlık bilimleri fakültesi yada sağlık yüksek okullarında 4 yıllık eğitimini tamamlayanlara hemşire ünvanı verilmektedir.  Peki bu üniversitelerin akademik kadroları nasıl belirlenmektedir. Bu yazımızda Hemşirelik Yüksek Lisans ve Akademik Kariyer nasıl yapılır bu konuyu inceleyeceğiz. Yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır

  • Akademik kariyer nedir?
  • Kimler akademik kariyer yapabilir
  • Hemşirelik Yüksek Lisans Şartları
  • Doktora Nasıl yapılır ?
  • Üniversite Öğretim Görevlisi ve Öğretim Üyesi Nedir
  • Yüksek Lisans için yaş sınırı var mı?

Akademik kariyer nedir?

Üniversitelerin lisans ya da ön lisans programlarında eğitim verme amaçlı lisans eğitimini bitirimiş kişler tarafından yapılabilen eğitimler silsilesidir. bu eğitimleri alan kişiler üniversitelerde eğitim vermesi amaçlı olarak yetiştirilirler.  Akademik kariyer yapmak isteyenler öncelikle notlarını yüksek tutması gerekir. zira üniversiteye alınacak yüksek lisans öğrencileri arasında notları iyi olanların şansı daha fazla olmaktadır.

Kimler akademik kariyer yapabilir.

Üniversitelerin Akademik Kadrolarında görev yapmak,  Akademisyen olmak  için öncelikle Yüksek Lisansınızı bitirmelisiniz. Yüksek Lisans Programlarına girebilmek için ise  ALES ve YDS sınavlarına da girmeniz üniversitelerin belirlediği puanı geçmelisiniz.

Üniveristelerde akamisyen olmanın bir diğer yolu da ALES ve YDS girdikten sonra üniveristelerin belirttiği şartlara uymak kaydıyla Öğretim görevlisi olmaktan geçiyor. Bu şekilde olan öğretim görevlileri genel olaraka meslek yüksek okullarında görev yapıyorlar.

Hemşirelik Yüksek Lisans Şartları?

Hemşirelik Yüksek Lisans  programına kaydolmak için öncelikle ALES e girmelisiniz Ayrıca Yüksek öğrenim Dil Sınavına girmelisiniz. Bu iki sınavdan başvuracağınız üniversitenin istediği puanın üstne çıkmanız gerek. Bu sınavlardan alacağını puan ne kadar yüksek olursa öncelikle Yüksek Lisans programına kaydolma şansınız, ve sonrasında ise akademisyen olma şansınız o kadar yüksek olacaktır.

Hemşirelik Yüksek Lisans
Hemşirelik Yüksek Lisans

Doktora Nasıl yapılır?

Öncelikle Doktora ne demektir ona bakalım. Doktora : Bir bilim dalında kişinin sınavlar ve bir eser ile ulaştığı ünvandır.

Eğer bir kişi bir bilim dalına ait bir eser (kitap, proje, başarı v.s) yapmış ve doktora için gerekli olan Dil ve yeterlilik sınavlarında başarılı olmuş ise bvu kişiye ” doktor ” ünvanı verilir.

Doktor olan kişiler üniversitelerin doktor kadrolarına başvurabilir ve öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

Üniversiteler çeşitli bilim dallarında eğitici almak için doktora kadro ilanına çıkarlar ve şartları sağlayan kişiler bu üniversitelerde göreve başlayabilirler.

Hemşirelik Yüksek Lisans yapan kişiler Doktara için başvuru yapabilirler

Üniversite Öğretim Görevlisi ve Öğretim Üyesi Nedir ?

Meslektaşlarımızın sorduğu önemli sorulardan birisi de Öğretim görevlisi ile Öğretim Üyesi arasındaki farklar. bunu en basit haliyle şu şekilde açıklayabiliriz

Öğretim Üyesi: akademik kariyeri olan ve ünvanı olan kişidir. yani kişi yüksek lisans eğitimini bitirip üniversitede araştırma görevlisi olarak göreve başlar ve sıra ile doktor, Doçent, Profesör olarak devam eder. bu kişiler genel olarak bnilimsel araştırma yapar ve sürekli bir üretkenlik içinde bulunurlar.

Öğretim Görevlisi ise genel olarak ders vermekle yükümlü kişilerdir. Bu kişler görevlendirilirler ve akademik çalışma beklenmez. Öğretim görevlileri Kendi konusu ile ilgili ders vermekle yükümlüdür.

Tabii kişiÖğretim Görevlisi iken Herşeye en baştan başlayıp Akademik kariyer yapabilir. ama genel fark yukarıda bahsettiğimiz gibidir.

Hemşirelikte Akademik kariyer.

Hemşirelik için Ülkemizde lisans düzeyinde eğitim verilmektedir. Bu bağlamda bu bölümlerde eğitim verecek ve bilimsel çalışmalar yapacak personele her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Özelikle son yıllarda sağlık bilimleri fakültelerinin artması ve hemşirelik, ebelik, gibi sağlık profesyonellerinine yoğun ihtiyaç duyulması, akademik personel ihityacını daha da belirginleştiriyor.

Hemşirelikte akameisyen olabilmek için yukarıda bahsettiğiniz gibi Hemşirelik Yüksek Lisans yapmalı ve üniversitelerin ilgili kadrolarına başvuru yapmalısınız.  Akademik kadro ilanlar üniversitelerin internet erişim sitelerinde yayınlanmaktadır.

Hamşirelik alanında akademik kariyer yapmak isteyenler Hemşirelik Yüksek Lisans programlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu konu ile ilgili sitemizde günlük olarak açıklanan programları yayınlamaktayız. Sitemizi takip ederek güncel ilanlardan haberdar olabilirsiniz.

Akademisyen Maaşları

Tıp doktorları haricinde akademisyen maaşları aynıdır.

derece ve kadadeye göre değişiklik göstermekle birlikte Öğretim görevlisi ve araştırma göervlileri yaklaşık 4800 tl maaş alırlar.   daha öncekli yazımızda belirtiğimiz hemşire maaşları na göre yeni başlaytan bir araştırma görevlisinin maaşı daha iyi gorunmektedir. devlet kadrosunda hemşire olarak çelımak yerine akademik kariyer yapmak bu bağlamda daha mantıklı görünmektedir.

Yüksek Lisans için yaş sınırı var mı?

Hemşirelik Yüksek Lisans için yaş sınırı  bulunmamaktadır. Lisans mezunu olan herkes Hemşirelik Yüksek Lisans yapabilir fakat ÖYP ler için yaş sınırı  35 tir.

ÖYP : Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı

ÖYP ile ilgili ayrınıtılı yazı bir sonraki yazımızda belirtilecektir.

sitemizi takip ederek en güncel haberlere ulaşabilirsiniz.

Hemşirelik Yüksek Lisans ve Akademik Kariyer” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir