Hemşirelik Taban Puanları - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Hemşirelik Taban Puanları

Lise de okuyan ve mezun olmuş bir çok üniversite adayı Sağlık Bilimleri Fakütelerinde bulunan hemşirelik bölümleri ni tercih ediyor. Bunun sebebi Hemşireliğin devlet kadrolarına çok çabuk bir şekilde atanabilmesi. Bu yazımızda Üniversitelerdeki Hemşirelik bölümlerini, Hemşirelik taban puanları nı ve hemşirelik başarı sıraları anlatacağız.

Hemşirelik Taban Puanları

Hemşirelik taban puanları Bu yazımızın En altına eklenmiştir.

Hemşirelik taban puanları düşer mi?

Her geçen yıl başarı sıralamalarının grafiksel olarak arttigini görebiliyoruz. Fakat hemşirelik taban puanları ile grafik yapmak yanıltıcı olabilir. bu nedenle hesaplama ve grafik yaparken hemşirelik başarı sıraları uzerinden yapilmasi daha dogru sonuç verir. Aşağıda ornek olarak sectigimiz Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ‘nin yıllara göre  en düşük basari sirasina gore oluşturulmuş bir grafik gormekteyiz.

Hemşirelik Başarı Sıralamaları ve Taban Puanları
Hemşirelik Başarı Sıralamaları ve Taban Puanları – 2013  ve 2011 verilerine ulaşılamamaktadır.

ÖSYM tercih klavuzu larına göre kontol edildiğinde her geçen yıl Hemşirelik taban puanlarının arttığını, başarı sıralamalarının da düştüğünü görüyoruz. Yukarıdaki grafikte ise Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi başarı yüzdellik dilimin arttığı  görülüyor.  90. 000. sıradaki oğrenciyi almasının temel sebebi yeni açılan üniversiteler ile ve bunların sağlık bilimleri fakülteleri olduğu düşünülebilir.

Gelecek hakkında kesin bir bilgi veremesek de bir sonraki yıllarda  hemsirelik taban puanlarının artacağını, yüzdelik dilimin ise daralacağını söyleyebiliriz.

Kadrolar Doluyor

Saglik Bakanliginin verilerine gore 2023 yılında şu andaki hemşire açığının kapanacağını bellirtiliyor. Saglik Bakanlığı verilerine göre su an icin gerekli olan 300bin hemsire kadrosunun 2023 yılında dolacagj ve alım ihtiyacinin azalacak.

Buna göre 2019 hemşirelik taban puanlarının olabilecek en yuksek seviyeye ulasmasi muhtemel. 2023 yilina kadar bu grafigin hep üst seviyesinde olacak basari siralamasi sonraki yillarda düşüşe geçerek 2025 yilinda hemsirelik taban puanlari sabitlenecegi görüşündeyiz.

Geleceğin Mesleği Hemşirelik

Hiç şüphe yok ki geleceğin meslekleri arasında hemşirelik ilk sıralarda yer alır. Yalnız devlet kadrolarının her geçen yıl azalacağı unutulmamalıdır. 2025 yılında Hemşire alımının azalmasi cesitli dallarda uzmanlaşmış hemsire ihtiyacini da artiracaktir. Örnegin diyaliz hemsiresi, yoğun bakım hemşiresi, acil servis hemşiresi nin yanında Göğüs Hastalıkları konusunda uzmanlaşmış hemşireler için özel hastaneler yoğun bir ilana çıkacakları aşikar. İşte bu sebeple de Hemşirelik taban puanlarının sabitlenmesi bu bahsettiğimiz hemşirelikte uzmanlaşma sebebiyle olacaktır.
Ayrıca hemşirelik mezunları, yurt dışında iş bulmaları çok hızlı. Fakat Yurtdışı Hemşire ilanları nı kontrol ettiğimizde az önce bahsettiğimiz uzmanlaşma karşımıza çıkıyor.  Yurtdışı HEmşirelik iş ilanlarında Uzman Hemşire yada tecrübeli hemşire aranıyor.

Türkiye’den alınan diplomalar yurtdışında geçerli mi?

Hemşirelik bölümlerinde okuyan ve şu anda hemşire olarak görev yapan meslektaşlarımızın merak ettiği bu konuya da değinmek gerekir.
Öncelikle yurt dışındaT.C. Sağlık Bakanlığı’na bağli hastanelerde çalışmak için Türkiye’de hemşire olmak yeterlidir.
fakat Başka bir ülkeye giderek hemşire olarak çalışmak için gideceğiniz ülkenin talep ettiği üm şartları sağlamanız gerekir. Ülkeye göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak şartlar şunlardır;
  • Gideceğiniz ülkenin Dilini bildiğinizi ispatlamak. bunun için her ülkede sınava girmek gerekir.
  • Gideceğiniz ülkenin sağlık politikalarını bilmek. (Sınav ile belirleniyor)
  • Gideceğiniz Ülkenin hemşirelik eğitimi veren üniversitelerinin hazıladığı mesleki sınavda ve uygulamada başarılı olmak.

Hemşirelik Taban Puanları Tablosu

Taban puanlar için lütfen dosyayı indiriniz. (.pdf dosyasıdır)

 Taban Puanlar için tıklayınız

Hemşirelik Taban Puanları” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir