Hemşirelik çalışma şartları ve mesleki deformasyon - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Hemşirelik çalışma şartları ve mesleki deformasyon

Değerli Hemşire adayları. Bu yazımızda mesleğe geçmeden önce hemşireliğin getirdiği çeşitli deformasyonlardan bahsedeceğiz. Ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan ama bir türlü hakettiği değeri verilmeyen hemşirelik, zamanla bu mesleği  icra edenlerde çeşitli deformasyonlara sebep olabiliyor. Hemşirelik çalışma şartları , Hemşirelikte mesleki deformasyon , hemşirelikte motivasyonun artırılması, iş uyumunun sağlanması ve Üniversitelerin bu konuda ki çalışmaları bu yazımızda topladık. Yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

  • Hemşirelik çalışma şartları ve mesleki deformasyon
  • Hemşirelik  ve uyum sorunları
  • Hemşirelikte moral motivasyonun önemi

Hemşirelik çalışma şartları ve mesleki deformasyon

Hemşirelik mesleği neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu bliyoruz.

Eski çağlardan günümüze şifacılar ile birlikte doğan bu meslek Kırım Savaşı (1854 – 1856) sırasında, Florence Nightingale (1820-1910) ile başladığı kabul edilir.

Her durumda hastalara tedavi uygulayan hemşirelerin, hastaların kendi derdinden dolayı problemleri pek görünmez olmuştur. Fakat hemşireler gerek fizyolojik gerek psikolojik olarak çalıştığı süre boyunca çeşitli deformasyonlara uğrarlar. Zamanla karşılaştıkları vakalar karşısında kendileri de bir parça yara alır diyebiliriz.

Deformasyonun en büyüğü kanaatimizce psikolojik olarak yaşanmaktadır. çünkü  hemşire çalışma alanının tamamında acı çeken, yardıma muhtaç hastalar bulunmaktadır. aynı zamanda mesleğini icra ederken sorumluluğun fazla olmasınına rağmen ne yazıkki yetkisi her geçen gün kısıtlanmıştır.

Yetkisi olmayan fakat sorumluluğu çok olan bir alanda çalışıyor olmak hemşirelerin meslek icra yeteneklerini geliştirmekte kısıtlamaya gitmektedir.

Zamanla oluşan ve bir dönem sonra hemşireliğe büyük heyecanla başlayan kişi karşılaşabileceği olumsuzluklarda yalnız bırakılmaktadır. Hasta konforunu  etkileyebilecek, hastanın zarar görmesine sebep olabilecek uygulamalar konusunda ne yazıkki söz hakkı olmamasına rağmen, uygulama sorumluluğu gene hemşirelere bırakılmaktadır.

Tedavi uygulamalarının sonucu oluşabilecek zararlarının maddi manevi tazmininde öncelik hemşire hatası aranmaktadır.  Bu durum hemşireyi kendini geliştimesi konusunda motivaysonunu azaltmakta ve sadece iğne yapan, serum çıkarıp takan personellermis gibi algılamasına sebep olmaktadır. İlaç kullanımı konusunda bile vermesi gereken eğitimlerde hastanın “ama doktor böyle soyledi” itirazı  sonucu eğitimini yüzeysel  vermeye itmektedir.

Hemşirelik çalışma şartları ve uyum sorunları

Hemşirelik çalışma şartları
Hemşirelik çalışma şartları

Bilinidiği üzere hemşireler hasta ile birebir muhattap, tedavinin uygulayıcısı ve takipçisidir. Hemşireler  şu haberimizin sonunda da belirttiğimiz üzere hastanelerin yataklı servislerinde ve çeşitli yataklı olmayan, ayaktan tedavi birimlerinde çalışmaktadırlar. Hemşirelerin branşlaşma ile ilgili sorunları tam olarak çözülememiş olması hemşirelerin joker eleman olarak kullanılmasının ne yazıkki önünü açmaktadır.

Bugun için göğüs servisinden çalışan bir hemşire anlık bir karar ile başka servislere verilebilmekte ve ertesi gün içinde yeni servise uyum sağlanması beklenmektedir.

Ayrıca hemşirelerin çeşitli sertifaka programlarından geçirilse bile aldığı sertifikaya uygun değil boş ve müsait alanlarda çalıştırılması hemşirenin az önce bahsettiğimiz gibi kendisini geliştirmesi konusundaki motivasyonunu azaltmaktadır.

Uyum sorunları ise ülkemizin ne yazıkki her alanında olduğu gibi bu alanda da mevcuttur. Sadece iş arkadaşları ile uyum sorunu dışında bir de bu meslek grupları idari işlemlerde de uyum sorunu yaşamaktadıralar. İzinlerin yıl başında kararlaştırılması, acil durumlarda izin alırken yerinize bakacak personel bulunması gibi zorlukların dışında, kendini geliştirebilmesi için kongre, seminer gibi toplantılara katılması için kendi izinlerinden kullanma zorunda kalmaktadırlar.

Ayrıca ülkemizde hala Profesyonel mesleklerden olan Hemşirelik, ebelik gibi mesleklerin “hekim dışı , yardımcı sağlık personeli, diğer sağlık personeli adlandırılması mesleğe yapılabilecek en büyük kötülüktür. Zira Hemşireler diğer sağlık personeli değil “Hemşire” dirler

Hemşirelikte moral motivasyonun önemi

Hastanın tedavisinin uygulanması dışında Hemşirelerin bir önemli görevlerinden birisi de hastaya tedavi sonrası hastaya çeşitli eğitimler verilmesidir. bu bağlamada hemlireler bir hasta tabucu olurken kullanması gereken ilaçları, egzersizleri, dinlenme ve beslenme önerilerini hastaya ve yakınına anlatır. fakat bu teorik olarak olması gerek pratikte tam işleyememektedir. çeşitli platformlarda ve özelikle sosyal medyada hemşireler için “yüzü asık” sıfatının olmasının sebebi hemşirelerin zamanla oluşan mesleki deformasyon sonucu hastaya yaklaşımının değişmesidir. anlatması gerekeni hastaya anlayacağı dilden çok, oldu bittiye getirmesinin temel sebebi hemşirenin motivasyonunun kırılmasıdır. taburcı olan hastanın doktora teşekkürlerini iletirken hemşireleri pas geçmesi bile hemşirelerde moral bozukluğuna sebebp olabilmektedir. bir kısır döngü haline gelen bu durum gelişmenin önüne set çekmektedir.

konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir