Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması Yasal Mı? | Güncel

Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması Yasal Mı?

Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması

Değerli Meslektaşlarımız, Bilindiği üzere Devlet hastanelerinde Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması  hususunda yıllardır süregelen bir tartışma var. Bu tartışmaların odağındaki Meslektaşlarımız idari görevlerin zorunluluktan doğduğunu belirtiyorlar. Bugünkü yazımız İdari görevlerde çalıştırılan hemşireler ile ilgili. konu ile ilgili düşüncelerinizi yazımız altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır;

  • Hemşireler hangi idari görevlerde çalıştırılıyor
  • Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması yasal mı ?
  • Hangi Hallerde idari birimde çalışılabilir
  • İdari Görevdeki Hemşirelerin Maaşları
  • İdari görevdeki Hemşire Nöbet Tutar mı ?

Hemşireler hangi idari görevlerde çalıştırılıyor

Bilindiği üzere devlet hastanelerinin klinik birimleri dışında da meslektaşlarımız çalıştırılmaktadır. Bunlar arasında en çok görev yapılan yerler: Eğitim hemşireliği, Kalite birimi,  İş sağlığı ve Güvenliği, Sivil Savunma birimi , İstatistik birimi, Satın alma birimi, personel özlük birimi gibi birimlerde görev yapmaktadırlar. Klinik ve kontrol servislerinde çalışan hemşireler ise bu durumun haksızlık yaratıığını ve servislerde hemşire azlığından kaynaklanan yoğunluktan müzdarip olduğunu belirtiyorlar. Hemşire azlığının getirdiği en büyük problem ise hemşirelerin gereğinden fazla nöbet tutma zorunluklarından doğuyor.

Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması Yasal mı ?

Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü  tarafından çıkarılan   2005-79 sayılı genelge ile hemşirelerin  mesleklerinin gereği olan görevlerde çalıştırılması hususu  belirtiliyor. Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerinde memurun kendi görevini layıkıyla yapması gerektiği ve 45. Maddesinde ise Hiç bir memurun sınıfının dışında ve4 alt derecede bir konumda çalıştırılamayacağı açıkça belirtiliyor.

Görüldüğü üzere Hemşire ya da Ebeler normal mevzuata göre görevleri dışında çalıştırılmaması gerekiyor. Yalnız burada önemli bir nokta var ki her memur amirinin verdiği yasal olan bir görevde ve alt kademede olmamak kaydıyla çalıştırılabilir. Yani eğer siz bir serviste hemşirelik yaparken, sağlık Hizmetleri Müdürü gerek gördüğü takdirde sizi Eğitim hemşiresi, Teşhis ilişkili Gruplar, İstatistik, Kalite birimlerinde görevlendirip Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması nı isteyebilir.

Yalnız bu göreve hemşire getirildiği takdirde bu görev yerinin tüm sorumluluğuda bu hemşirelere aktarılmış oluyor. yani bu birimlerde yapılacak herhangi bir hata sonucu doğabiliecek maddi manevi zararlar oncelikle o birimdeki hemşire sonra da görevlendirmeyi yapan Sağlık Hizmetleri Müdürü’nü direkt olarak etkiler.

Hangi Hallerde Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması uygundur ?

Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması
Hemşirelerin İdari Görevlerde Çalıştırılması

İdari birimlerde çalışmak sanılanın aksine pek istenen birimler değildir. çünkü bu birimlerde bitmek bilmeyen evrak işleri, sürekli sorumlu müdür ve müdüryardımcısı baskısı gibi handikapları bulunmaktadır. ayrıca bu birimde çalışanlar sabah 08:00-16:30 arası değil 08:30-17:30 saatları arasında çalışmaktadırlar. Bu birimlerde çalışmanın en temel şartı o birim ile ilgili bütün bilgilere sahip olmak, ilgili birimde çalışabileceğini gösteren bir serttifika, diploma vs. belgeye sahip olmak gerekebilir. Örneğin iş sağlığı ve güvenliği konusunda sertifikası olan hemşireler istemeselerde bu birimlerde çalıştırılmaktadırlar. Satın Alma biriminde çalışmak için ise daha nceden tecrübesi olması şartı şart koşulmaktadır. Zira bu bölümde yapılacak küçük bir hata sadece madde değil manevi zararlara da yol açabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse; Hemşire olarak sağlık bakanlığında görev yapan bir personel eğer elinde iletişim, güzel konuşma sertifikası varsa bu hemşire talep etmesi halinde eğitim hemşiresi olarak görevlendirilebilir. Eğitim hemşireleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Hemşirelik yapan personel istatistik birimini bitirise talebi halinde (muhtemelen aranan kan olacağından ) istatistik biriminde görevlendirilebilir.

İdari Görevdeki Hemşirelerin Maaşları

İdari görevdeki Hemşire maaş hesaplaması diğer hemşireler ile aynı olmasına rağmen, döner sermeye hesaplamalarında özelikli birimlerdeki gibi değil 8 saat çalışan ve nöbet tutmayan hemşire ile birlikte hesaplanırlar. Normal hemşire maaşı hesaplamasını buradaki haberimizde (Tıklayın ) okuyabilirsiniz. İdari görevdeki hemşireler eğer İhale komisyonu, muayene komisyonu ve döner sermaye komisyon üyeliği gibi görevlerde de bulunmaları halinde ek puan alarak dönerlerinde artış sağlayabilmektedirler.

İdari görevdeki Hemşire Nöbet Tutar mı ? e

Servislerde çalışan hemşireler in en çok merak ettiği konu ise İdari görevdeki hemşirelerin  nöbet tutup tutmadığı konusudur. Bilinenenin aksine bu hemşireler eğer bir mazeret durumları yok ise, EKG,  OKT, Enjeksiyon, pansuman, Evde sağlık hizmetleri, çeşitli servisler ve Süpervisor olarak nöbet tutturulmaktadır. Bu hemşireler nöbet ücretlerini ise asgari hemşire nöbet ücreti üzerinden hesaplanarak ödenir.

Konu ile  ilgili sorularınızı, yorumlarınızı ve eleştirlerinizi alttaki yorum yap kısmından yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir