Hemşire Maaşları Ne Kadar ? - Sağlık Bilimleri Fakultesi | Güncel

Hemşire Maaşları Ne Kadar ?

Değerli ziyaretçilerimiz. Sağlık personelleri arasında en çok elemana sahip olan hemşireler konusunu yeni hemşire adayları için araştırdık. Hemşire maaşları ne kadar, hemşirenin özlük hakları ve diğer birçok ayrıntıyı bu yazımızda bulabilirsiniz. Yazımız aşağıdaki başlıklardan oluışmaktadır;

 • Hemşire Maaşları Ne kadar ?
  • Hemşire maaşı nasıl hesaplanır ?
  • Hemşire en fazla ne kadar fazla mesai yapabilir ?
 • Hemşireler ne kadar izin kullanabiliyor ?
  • Nöbet İzni Nedir ve nasıl kullanılır ?
  • 24 saat çalışma sonrası izin nasıl oluyor ?
 • Hemşireler İzin Aldığında maaşları kesiliyor mu ?

Hemşire Maaşları Ne kadar ?

Hemşireler Sağlık bakanlığı , Üniversite hastaneleri ve Özel hastaneler de çalışan profesyonel sağlık çalışanlarıdır. Hemşireler, Ülkemiz için 4 yıllık Hemşirelik Lisansını alanlar tarafından yapılabilmektedir. Hemşire maaşları ne kadar olduğu ise devlet memurlarının maaş hesabına göre yapılır. Normal Lisans mezunları devlette göreve başladıklarında 9-1 derece kademe ile başlarken yeni mezun olan bir hemşire göreve 8-1 derece kademe ile başlar. Bu Sağlık personelleri ne tanınmış bir tür haktır. Hemşire maaşı bu derece ve kademeye göre hesaplanır. yalnız Hemşire maaşları 4 farklı hesaplama ile yapılır ve bu esaplamalar sonunda toplma bir odeme yapılır

Hemşire maaşları nasıl hesaplanır ?

Öncelikle 1. kalem ödeme  normal devlet memurları ile birlikte yapılan ödemedir ve her ayın 15 inde  yapılır bu yeni başlayan bir hemşire için yaklaşık 2300 TL civarıdır. Yani yeni başlayan bir hemşire maaşı ham olarak 2300 tl civarıdır. yalnız bilinmesi gereken bir önemli noktada maaşın yanında yapılan diğer ödemelerdir bunlar: ek ödeme, Döner sermaye ödemesi, fazla mesai ödemesidir

Maaş: 2300

Ek ödeme :790

Döner Sermaye Ödemesi  : Çalışılan hastaneye göre değişmek ile birlikte  100 Tl ile 700 TL arasında değişmektedir.

Fazla Mesai Ödemesi : ay içinde çalışlması gereken toplam saatten sonra çalışılan her saat fazla mesai olarak adlandırılır ve saat başı 9,75 tl dir. fakat özelikli birimlerde (yoğun bakım, acil servis, diyaliz v.b) fazla mesai ücreti normal ücretin %50 falzası olarak hesaplanır yani 13,57 civarı da falzla mesai ücreti alabilirsiniz.

Hemşireler en fazla ne kadar fazla mesai yapabilir ?

Bir hemşire nöbet tutarak en fazla 128 saat falza mesai yapabilir bunun üzerine fazladan çalıuşmaları için ödeme yapılmaz dolayısı ile bir hemşirenin alabileceği en fazla fazla mesai ödemesi (nöbet parası )  1248 Tl civarıdır.

Hemşireler ne kadar izin kullanabiliyor ?

Hemşireler diğer tüm devlet memurları gibi çalışma yıllarına göre ilk 10 yıl için 20 iş günü, 10 yıldan sonra ise bir yılda en fazla 30 iş günü izin alabiliyorlar. bu izinlerin kullanılmayanları ise bir sonraki seneye devir eder fakat en fazla  defa devir yaptırabilirsiniz. mesala 2017 yılında 20 gun , 2018 yılıunda 20 gün izni olan personelin 2019 yılında 2017 ve 2018 yılşındana kalan izinleri ile birlikte toplanır, fakat 2020 yılında 2017 yılından kalan izinleri iptal olur.

Nöbet İzni Nedir ve nasıl kullanılır ?

Öncelikle bilinmesi gereken önemli bir konu vardır o da sağlık bakanlığında çalışan tüm sağlık personellerinin eğer gebelik engel veya nöbet tutmasına engel özel bir durumu yoksa nöbet tutmaları zorunludur. bu nedenle Hemşireler iş dışında nöbet tutarak hastanelerde görev yaparlar. nöbetler servis sorumlu hemşireleri tarafından hazırlanır ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü tarafından onaylanır. bir hemşire çalıştığı sevisin özeliğine göre mesaiden sonra 8 saat ya da 16 saat daha çalışarak nöbet tutarlar.  bu nöbetin ardından nöbet tutan personel çalıştığı fazla mesai kadar nöbet sonrası izin alabililer. 24 saat izin alanlar için ise izin almak zorunludur.

24 saat çalışma sonrası izin nasıl oluyor ?

bazı özelikli birimlerde özelikle Acil Servislerde çalışan personeller 24 saat prensibine göre çalışırlar. bu personeller sabah 08:00 da işe başlayıp ertesi gün 08:00 a kadar çalışırlar böylece işte süreklilik sağlanmış olur. Bir hemşire 24 saaat çalışması ile 3 günlük iş yapmış olur ve sonraki 2 gün işe gelmez buna 24 saat prensibine göre çalışma deniliyor. Bu şekilde çalışmak her nekadar zor olsa da sonrasında kullanlın izinler personel açısndan bolca boş zaman yaratılmış oluyor.

Hemşireler İzin Aldığında Maaşları Kesiliyor mu ?

Hemşireler izin aldıklarında temel ödemeden değil ama döner sermaye ödemelerinden kesinti olur ve bu kesinti de toplam gelirinin 4 te 1 ine denke gelebilir. yeni çıkan düzenleme ile bir ay içinden en fazla 5 gun  yıl içinde en fazla 10 gune kadar alınan izinlerde kesinti olmamakla birlikte bunun üzerine çıkılan her gun için 200 tl ye yakın kesinti olabiliyor.

Hemşire Maaşları Ne Kadar ?” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir