Hemşirelik seçeceklere - Hemşire adaylarına tavsiyeler - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Hemşirelik seçeceklere – Hemşire adaylarına tavsiyeler

Hemşire Adaylarına Tavsiyeler

2018 yılı üniversite tercihlerinde sona yaklaşılıyor. hemşirelik taban puanlarının her geçen yıl yükseldiği ve Geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda yer alan Hemşirelik ile ilgili.  Bu yazımızda tercihini hemşirelikten yana kullanıp Hemşire adaylarına tavsiyeler niteliğinde bir yazı hazırladık. Yazımız aşağıdaki başlıklaradan oluşmaktadır.

 • Hemşirelik Nasıl Bir Meslek?
 • Eğitime başlarken nelere dikkat etmeliyim
 • Hemşirelik Okuyanlar nasıl bir ortamda kalmalı
 • Şehri nasıl tanırım
 • Staja ne zaman Başlayacağım
 • istediğim renkte forma giyebilirmiyim
 • Hemşire adaylarına tavsiyeler

Hemşirelik Nasıl Bir Meslek?

Hemşirelik insan sağlığına dayanan aslında zor ama çalışma ortamına uyum sağladığınızda bir o kadar da güzel bir meslek, elinize ilk enjektörü (artık şırınga demeyin ona) aldığınzdaki heyecan yıllar sonra sanki kalem tutuyormuş gibi gelecek size. Bu meslek sevmeyen için ne kadar zor ise seven için o akadar da kolaydır.

Eğitime başlarken nelere dikkat etmeliyim

Eğitime başlarken dikkat edilmesi gereken teori ile pratik arasında dağlar kadar fark olduğunu bilinmelidir. size anlatılan herşey istatistiki olarak yuzde 99 doğru olsa da mutlaka yuzde 1 lik kısım size denk gelecektir. bu nedenle teoriyi unutmayın ama pratikte işlerin oyle yürümeyeceğini de bilin mutlaka.

Eğitim 3 aşamalı olur genelde.

 • Teorik eğitim (okulda anlatılan dersler)
 • Pratik Eğitim (Okulda verilen maket üzerinde ve arkadaşınızın üzerinde yaptığınız pratik eğitim)
 • Staj Eğitimi ( Hastanede verilen pratik ve gerçek hasta uygulamaları)

Bu eğitimleri olabildiğince bilgi toplayın özelikle Pratik Eğitimde fırsat buldukça uygulama yapın. zaten arkadaşınızdan kan alacaksınız, aynı şekilde arkadaşınızda kolunuzdan kan alacak. kolunuz mos mor eve döneceksiniz ama zamanla buna değdiğini anlayacaksınız.

mümkünse 2 forma alın, formalarınızı her daim temiz ve ütülü tutun. ayrıca formanızı hastane dışında (bakkala giderken, eve giderken vs) sakın giymeyin. zira üzerinizdeki forma kontamine (bu kelime yi de öğrenin) olacaktır sağa sola hastane bakterisi taşımayın.

Hemşirelik Okuyanlar nasıl bir ortamda kalmalı

Hemşire adaylarına tavsiyeler
Hemşire adaylarına tavsiyeler

Hemşire adaylarına tavsiyeler arasında vereeğimiz önemli bir konu da kalacağınız ortamdır. ailesinin olmadığı ortamlarda öğrenciler mecburen tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılayacaklar. bu bakımdan hemşire adayları bunun farkında olarak üniveriste hayatına başlamalıdır. Eğitim başladığı ilk yıl hiç adını duymadığınız  kulağınıa çok yabancı gelen dersler ve yoğun bir latince ile karşılaşacaksınız. Bu latince kelimeleri ve öbekleri öğrenmek yoğun çalışmaya bağlı olduğunu unutmayın ve mumkun olduğu kadar sessiz bir ortam yaratmaya çalışın. Evde kalacaklar aynı bölümde okuyan arkadaş lar bulması iletişim ve ders çalışma açısında faydalı olacaktır.

Şehri nasıl tanırım ?

Hemşirelik okuyacağınız şehri eninde şisonunda tanıyacaksınız ama gitmeden once ekşisözlük, facebook gibi sosyal mecralardan o şehrin demografik yapısına kendinizi hazırlayabilirsiniz. Zaten kısa sürede alışacağınızdan emin olabilirsiniz.

Staja ne zaman Başlayacağım ?

İlk yıl içnde gelen olara bilim dersleri alacağınızdan okulun eğitim müfredatına göre değişiklik göstermekle birlikte 2. sınıf yani 3. dönemde staja çıkacaksınız. staj sırasında size maaş verilip verilmeyeceğini bu yazımıda belirttik. o yazımıızda dikkkalice okursanız sizin için iyi olacaktır.

istediğim renkte forma giyebilir miyim ?

Hemşirelik bölümü seçecek öğrenciler arasında merak edilen bir sorudur bu. çok net bir şekilde soylemek gerekirki, giyemezsiniz. zira okul tek tip formayı zorunlu kılacaktır. bunun sebebi, hemşireler ile hemşire adaylarının birbirinden ayrılması gerektiğidir. normal hemşire formasını staj yapacağınız hastane de kabul etmeyecektir zaten.

Hemşire Adaylarına Tavsiyeler

Evet öncelikle bu mesleği seçip kazananları tebrik etmek isteriz. işte size hayat kurtaracak (!) daha doğrusu çok işinize yarayacak tavsiyeler:

 • Hemşirelik mesleğinin yorucu  olduğunu kabul et.
 • Kesinlikle yanında Hemşire olmadan hastaya uygulama yapma
 • Bilmediğini sormaktan sakın çekinme
 • Öğrendiğini doğru uygulayıp uygulamadığını teyid ettir
 • Hocalarınla kavga etme ama hakkını da mutlaka savun
 • Formanla hastane dışında dolaşma, hastane dışında kullanma
 • Temiz olduğundan emin olsan bile mumkunse formanı her kullanımdan sonra yıka
 • Diğer kıyafetlerini Forman ile birlikte sakın yıkama
 • Latince den korkma  pratik yaparak aslında zor olmadığını göreceksin.

Değerli ziyaretçilerimiz. Hemşirelik Şeçeceklere Tavsiyeler oalrak hazırladığıız yazımızda genel bilgileri sizlere sunduk. aklınıza takılan birşey olduğunda yorum yaparak sormaktan çekinmeyiniz.

Hemşirelik seçeceklere – Hemşire adaylarına tavsiyeler” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir