Hangi Branşlarda Alım Yapılacak? | 6409 alımın kapsamı Belli Oldu | Güncel - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Hangi Branşlarda Alım Yapılacak? | 6409 alımın kapsamı Belli Oldu | Güncel

Hangi Branşlarda Alım Yapılacak 6500 alımın kapsamı belli oldu | Güncel

Daha önce yayınladığımız 6500 personel Alımı  hakkındaki haberimizin ardından konu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Sağlık Bakanı’nın Aralık ayında 6500 personel alınacağını belirtmesinin ardından çeşitli sendika ve meslek örgütlerinde bu alımların 4- D Sürekli işçi kadoları kapsamında yapılacağı haberleri düşmeye başladı.Peki Hangi Branşlarda Alım yapılacak ve kapsamı ne olacak işte ayrıntılar…

Toplam alınacak Sağlık Bakanlığı Personel Sayısı 6409

Sağlık Bakanlığı yönetim hizmetleri genel möüdürlüğü tarafından bugün yayınlanan ilanda 6409 adet 4857 sayılı iş kanunu kapsamında personel alacağını duyurdu.  Alınacak personeller İŞ-KUR vasıtası ile ile yapıarak ardından yapılacak sınav sonrası asıl ve yedek adaylar belirlenecek.

Başvuru Şartlarına uyan adaylar Sınava Alınacak

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı ilan metnine göre adaylar İŞ-Kur üzerinden başvuru yapmalarının ardından Sınava alınacaklar, Sınava alınacak personelleri Noter huzurunda çekilen kura ile belirlenecek.

Mühal Kadronun 4 Katına kadar aday belirlenerek Sınav sonucuna göre alım yapıalcak.

Yine aytnı ilan metnine göre noter huzunda çekilecek kura sonunu münhal yani boş olan kadrolara alıcanak personelin 4 katına kadar personel belirlencek ve bu adaylar arasında yapılacak sınav ile başarılı olanlar arasında en yüksek puandan başlama üzere yerleştirme yapılacak.

Sürekli işçi Kadrosu Başvuru Şartları

İlana göre aşağıdaki şartları sağlamayan adaylar değerlendirmeye alınmauyacak

 •  2527 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak kaydı ile 657 sayılı Devlet Memurları
  Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (1), (4), (5), (7) ve (8)
  numaralı alt bentlerinde belirtilen şartları taşımak.
 • 18 yaşını tamamlamış ve 36 yaşından gün almamış olmak.
 • Askerliğini yapmış olmak, yada Askerliği tecilli veya muaf olmak.
 • Başvurulan meslek için belirlenen bir okuldan (bölümden/programdan) son başvuru
  tarihi itibariyle mezun olmak ve istenilen diğer sertifika/belgelere sahip olmak.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı
  almamış olmak.
 • İşe göndermede öncelik hakkına sahip olan adaylardan anılan Yönetmeliğin 5 inci
  maddesinin birinci fıkrasında belirtilen öncelikli durumlarını gösterir belgeye sahip
  olmak.
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kapsamındaki taleplerde;
  • a) Önlisans mezunları için; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)
   tarafından 2018 yılında yapılan KPSS’ye girmiş olmak ve P93 puan türünden
   en az 60 puan almış olmak.
  • b) Lisans mezunları için; ÖSYM tarafından 2018 yılında yapılan KPSS’ye girmiş
   olmak ve P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak.

Sürekli İşçi Nedir ?

Bilindiği üzere 2018 yılında çıkarılan bir yasa ile devlet kurumlarında taşeron şirketler aracışlığı ile çalışan , çeşitli görevlerdeki  personeller çalışan taşeron işçiler 4-D kapsamında sürekli işçi olarak kadrolara alındı. Bu personeller bu yasa kapsamında drek olarak işe alınmış oldu.

Bundan sonraki devletin ihtiyacı olana personel teminleri ise  4857 sayılı İş Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında İş-Kur üzerinden kura usulü ile en az ilköğretim düzeyinde sürekli işçi alımı yapılacağı belirtildi. yani 6500 kişilik kadro yine bu kanun kapsamında olacak ve alımlar İş-Kur üzerinden yapılacak.

Hangi Branşlarda Alım yapılacak ?

Diğer sağlık sitelerinde ve bazı sendikaların sosyal medya hesaplarında bu alımlar kapsamında aşağıdaki branşlarda görevlendirilmek üzere personel alıncağı belirtiliyor ama kesin olan hiç bir şey yok.

 • Ambulans Şöforu
 • Güvenlik Görevlisi
 • Temizlik Görevlisi
 • Hasta Bakıcı
 • Hasta kabul ve gişe elemanı 

Yukarıda görüldüğü üzere Aralık ayında yapılacak alımlarda Sürekli İşçi olarak alım yapılacak. 6500 personel alımıı Türkiye genelinde yapılacak.

Sağlık Bakanı fahrettin Koca 2019 Sağlık Bakanlığı bütçesinin kabul edilmesinin ardından yatığı konuşmada Aralık ayında alıncak sürekli işçiler hakkında da konuştu.

 

Dr. fahrettin KOCA - Sağlık Bakanı
Dr. Fahrettin KOCA – Sağlık Bakanı

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaSahada çalışan sağlık personelinin iş yükünü azaltmak ve hastalara daha kaliteli sağlık hizmeti vermek adına gelecek aylarda acil tıp teknikerliği, veri hazırlama işletmenliği, ambulans şoförlüğü gibi alanlarda 6 bin 500 kişilik atama yapacaklarını bildiren Koca, “2019 yılında pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere 25 bin toplam sağlık personelinin atamasıgerçekleştireceğiz.” dedi.

 

Bilgi İşlemde Çalışan Personellerin Durumu Ne Olacak ?

Bilindiği üzerie 2018 yılındaki yasa ile taşeron kadro nun neredeyse tamamı kadroya alınırken özelikle HBYS firmalarının personeli olarak çalışan Bilgi İşlem Personelleri kadroya alınmamış idi. Bu personeller bir sonraki ihale döneminde akıbetlerinin ne olacağının  hala belli değil. Yıllardır hastanelerin HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi)’nde çalışıyor olmasından dolayı  kadroya alınmaması bu arkadaşlarımızın hak kaybına uğramalarına neden oluyor.

Bilgi işlem personellerinin Hastanelerde 2018 ‘de diğer taşeron firmalarda çalışır gibi HBYS firmasında çalışmış olmalarının dışında bir farkları olmamasına rağmen ne yazık ki kayıpları çok büyüktür.

Bilgi İşlem,  yemekhane, sterlizasyon gibi bölümlerde hizmete dayalı ihale yapılmış olmasından dolaya kadroya alınmamış olmaları hak kaybı yaratırken, aynı hastanede çalışan kadroya geçen aynı işi yapan diğer personeller ile de iş barışını da etkilemektedir.

Konu hakkındaki görüşlerinizi yazımız altına yorum olarak yazabilirsiniz.

İlan Metnine Ulaşmak ve ayrıntılar için tıklayınız

 

Hangi Branşlarda Alım Yapılacak? | 6409 alımın kapsamı Belli Oldu | Güncel” için 6 yorum

 • 20 Aralık 2018 tarihinde, saat 17:32
  Permalink

  teknisyenlerin kadrosu niye belli olmadı hocam ?

  Yanıtla
  • 21 Aralık 2018 tarihinde, saat 11:18
   Permalink

   Sevgili Süleyman, 6500 Kişilik alım sürekli işçi kadrosu kapsamında yapılıyor bu bakımdan teknisyen olarak alım yok. dün itibari ile yer değiştirme kurası yayınalndı onun işlemlerinin bitmesinin ardından Sağlık bakanlığı alımları yapılır muhtemelen.

   Yanıtla
   • 26 Aralık 2018 tarihinde, saat 17:06
    Permalink

    bu işlemler ne zaman biter ?

    Yanıtla
    • 28 Aralık 2018 tarihinde, saat 08:59
     Permalink

     Sevigli Süleyman, 2019 İller arası isteğe bağlı yer değiştirme işlemleri için takvim belli 24 Ocak 2019 tarihinde KUra Çekilecek ardından yayınlanacak, yani ocak sonuna tüm işlemler bitmiş olur

     Yanıtla
 • 6 Şubat 2019 tarihinde, saat 21:02
  Permalink

  saglık bakanlıgı 16000 saglık personelının alınacagı ıle ılgılı haberler yapıcak gıbı bır cok haber gordum.ınternet sıtelerının cogunda yer verılmıs.ama bırcok kısıde haberı yalanlıyor.hocam kesın bısey soyleyın bana boyle bır alım varmı yokmu

  Yanıtla
  • 14 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:36
   Permalink

   Sevili Dilan, verdiğin linkteki haber, Sağlık personelleri için değil, Hastanede çalışan temizlik, güvenlik, hasta karşılama ve danışma himzetleri gibi görevlerde çalıştırılmak üzere aınan personeller. Sağlık bakanlığı PErsonel alımları her zaman KPSS puanı ile ve ÖSYMnin tercih sistemi ile yapılır. Sağlık bakanlığı alımları ne zaman yapılacak şu an için belli değil

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir