Gazi Üniversitesi Yoğun Bakım Hemşireliği Eğitim Programı

Gazi Üniversitesi Yoğun Bakım Hemşireliği Eğitim Programı

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Yoğun Bakım Hemşireliği Eğitim Programı Duyurusu

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 01 Nisan-14 Mayıs 2019 tarihleri arasında Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı düzenlenecektir. Eğitim programının başvuru tarihleri  04 -11 Mart 2019 olarak belirtilmiştir. Başvuru yapmak isteyen katılımcıların aşağıda bilgileri yer alan Ayşe KABASAKAL ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Program Sorumlusu:

Ayşe KABASAKAL
Telefon : tel:0 312 202 40 85 / 76 39

E-posta: ayse.ozata@gazi.edu.tr

Yoğun Bakım Hemşirelerinin Görevleri Nelerdir?

Yoğun bakım üniteleri kritik hastaları destekleyerek iyileşmesini amaçlayan, yerleşim biçimi ile hasta bakımı açısından ayrıcalık taşıyan, ileri teknolojiye sahip cihazlarla donatılmış, hastaların 24 saat ya- şamsal göstergelerinin izlendiği multidisipliner bir ekibin hizmet sunduğu kliniklerdir. Bu multidisipliner ekibin kritik öneme sahip üyelerinden birisini, yoğun bakım hemşireleri oluşturmaktadır.

Yoğun bakım hemşireliği, bireyin fizyolojik, psikolojik, emosyonel ve sosyal dengesini en iyi duruma getirmeyi ve yaşamına doğrudan etki eden bireysel bakımı sağlamayı amaçlamaktır. Hastanın durumunda ortaya çıkan değişiklikleri ilk saptayan ve acil durumlarda ekip içinde hızlı karar alması gereken kişidir. Yoğun bakım hemşirelerinin etik duyarlılığın yüksek olması, mesleki profesyonelleşmeye katkıda bulunmasının yanı sıra, hastalara verilecek hemşirelik bakımının kalitesini de doğrudan etkileyecek bir durumdur.

Yoğun bakım hemşireliği için sadece lisans hemşirelik eğitimi yetersiz kalır. Bunun üzerine ya yoğum bakım hemşireliği üzerine yüksek lisans yapılmalı ya da Gazi Ünivetesi’nin yapmış olduğu gibi bu tür programlara katılınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir