2019 Ebelik Taban Puanları | Güncel | Sağlık Bilimleri Fakultesi

Ebelik Taban Puanları

Ebelik Taban Puanları

4 yıllık Ebelik bölümü, genelde sağlık bilimleri fakültesinde hemşirelik bölümünde  okumak isteyen ve sağlık lisesi çıkışlı öğrencilerin tercih ettiği alternatif bir bölümdür. Çünkü ebelik  ile hemşirelik aynı meslek gibi algılanmaktadır. Üniversite taban puanlarında  ve başarı sıralamalarında ebelik bölümünün  puanı hemşirelik bölümüne göre daha azdır. Bu metnimizde sizler için Ebelik Taban Puanları nı, Ebelik başarı sıralamarını ve Ebelik üniversite kontenjanlarını bir araya getirdik.

Ebelik Bölümü Yıllara Göre Puan Değişimi

Her sene değişen eğitim sistemi taban puanlarıda değişmeşmesine neden oluyor. Bu yüzden puandan daha çok başarı sıralamasına önem vermeliyiz. Ülkemizde ki üniversiteler de ebelik bölümünün puanları yıl geçtikçe düşmektedir buna karşın başarı sıralamalarıda ters yönde yükselmektedir. Değişmeye devam eden sistem karşısında gelecekle ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil ama ebelik her zaman ihtiyaç duyulan ve gün geçtikçe daha çok tercih edilen bir meslek olduğu için önümüzde ki yıllarda başarı sıralamasının daha da yükselmesi beklenenmektedir.

özelikle Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin etkinliğinin artması ile 1. Basamak Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmaya çalışılması Ebeliğin önemini artırmakta ve Gele3ceğin Meslekeleri arasında yerini almasına neden olmaktadır. Bu durum dolayısı ile ebelik bölümü taban puanlarının artışına sebep olmaktadır.

Üniversite Ebelik Bölümü Kontenjanları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sayfasının üniversiteler sayfasında belirtildiği üzere Türkiye’de toplam 206 üniversite bulunmaktadır. Ebelik bölümü;   özel üniversiteler de dahil  72 üniversitede bulunamaktadır.  2018 de 2749 ebe bu üniversitelere yerleşmiştir. Her üniversitenin kendine göre kontenjan sınırı vardır ve yıllara göre farklılık gösterebilmektedir.

Ebelik Maaşları ve Çalışma Şartları

Hastane de çalışan ebeler  hafta da en az  40 saat çalışmak zorundalardır ve gece nöbete kalırlar.  Maaşları; aylık maaş, döner sermaye ve performans ücretinden oluşmaktadır. 2018’de ebelere 2.240₺ aylık maaş verilmesi belirlenmiştir. Ayrıca aylık olarak 600-800₺ arası döner sermaye ücreti alırlar. Bununla birlikte 600-700₺ arası da performans ücretini alırlar. Yani 2018 yılı içinde her ebe 3.500-4.500₺ maaş alır. Eğer çalışan ebe çalışma saatleri dışında mesai yaparsa maaşa ek mesai ücretini alır.

Aile sağlık merkezlerinde ise bir ebe sabah 08:30 ile akşam 17:30 saatleri arasıda günde 9 saat çalışmak zorundadır. Gece nöbetleri yoktur.  Hafta sonu tatili ve resmi tatilleri vardır. Bir hekim ile birlikte çalışırlar. Maaşları; 3500-4500 ₺ arasındadır.

Ebelik Zor Bir Meslek Mi?

Her meslekte olduğu gibi ebelik mesleğinin de zor tarafları var. Ebelik, bir toplum için önemli mesleklerden biridir. Çünkü ebeler annelerle birebir ilgilenir ve annelere danışmanlık yapar. Bebek anne ölümlümlerinin engellenmesi için en büyük sorumluluk yine ebelere düşmektedir.

Toplumumuzda ebelerin statüsü olması gereken yerde olmadığı açıktır.  Ebeler,  hastaların ilk başvurduğu meslek erbaplarıdır. Mesleğini sevenler için Ebelik mesleğinin mesleki açıdan fazla zor bir yanı yoktur. Fakat toplum içinde ki statüsü yüzünden ve insanlarımızın sosyo-kültürel özellikleri sebebiyle zorlaşmaktadır.

Ebeler; Karşısına gelen hastaların psikolojik durumlarına göre yaklaşmaları gerekir. Bir görüşmede aileden biri gibi davranan bir hasta diğer görüşmede size sert davranabilir. Ebeler böyle bir durum karşısında sabırlı davranmalı ve hastaya olan saygısını kaybetmemelidir.

Erkek Ebe Olur Mu?

Ebelik mesleğinin sadece kadınların yapabileceği ile ilgili herhangi bir yasa bulunmamaktadır.  Nasıl ki erkekler kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da hemşire olabiliyorsa ebe de olabilirler.  Ebelik toplumumuzda kadın mesleği olarak algılansa da aslında bu yanlıştır. Ebelik mesleğinin kadınlara özgü bir meslek olduğu düşüncesi ebelik tarihi boyunca kadınların bu görevi üstlenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kadının kadınla daha sağlıklı iletişim kurduğu düşünülmesi ve Erkeklerin ebelik mesleğini tercih etmemeside bunun sebepleri arasında yer alır.

Ülkemizde Erkek Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları nın olmasına rağmen erkek ebelerin olmaması yüzyıllardır olan geleneksel bakış açısından kaynaklanmaktadır. Yasal olarak bire zorunluluk olmasa da bazı üniversitelerin Ebelik Bölümü şartları arasında kadın olma şartı bulunmaktadır.

Ebe ve Hemşire Arasındaki Farklar

Ebelik taban Puanları
Ebelik taban PuanlarıSağlık Bilimleri Fakülteleri

Toplumun rahatlıkla iletişime geçip faydalanabildiği nadir mesleklerinden birisidir. Ebeler KPSS puanına göre daha düşük puanlar ile atanabilmektedirler. Fakat Sağlık Bakanlığı Alımlarında en çok pay hemşirelik bölümlerine verilmektedir.

Ebeler hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde görev alırken hemşireler hastanelerde görev alır. Aile sağlık merkezlerinde ki ebeler aile planlaması danışmanlığı, gebe takibi, bebek/çocuk gelişim ve aşı takibi, rahim ağzı kanser taraması, bağırsak kanser taraması gibi görevleri vardır.   Hastaneki ebeler; doğumhane, kadın doğum servisi, çocuk servisi gibi birimlerde yer alır.

Hemşireler ise dahiliye, cerrahi, ortopedi gibi birimler de yer alır. İki meslek grubunun da maaşları hemen hemen birbirine yakındır. Genel olarak ebeler, hastanalerde ebeliğin yanında hemşirelik de yaparlar.

Ebelik Bölümden  Hemşirelik Bölümüne Geçiş

Liselerin Ebelik bölümden hemşireliğe geçiş hakkı vardır.  Fakat Üniversitelerde Bölümler birbirinden farklıdır. Bu nedenle üniversite öğrencisi iken Ebelik Bölümünden Hemşirelik Bölümüne Geçiş yapamazsınız. Geçiş yapılabilse idi Ebelik Taban Puanları yükselir hemşirelik ile aynı olurdu. Fakat atamanız yapıldıktan sonra eğer hastaneye atanır ve hemşirelik görevinde çalışırssanız 3 yıl aktif hemşireliğin ardından hemşire olarak çalışır yetkisi alarak, hastanelerde hem Ebe/Hemşire kadrolarında çaışabilirsiniz.

Tavsiyeler

  • Şu an aktif olarak görev alan 54 bin ebe vardır. Bunların %49 u hastanede, % 25 i aile sağlık merkezlerinde ve %26 ı diğer sağlık birimlerinde ( özel hastane, klinik vs) yer almaktadır. Her yıl yaklaşık 3000 ebe mezun olmakta  ve 2000 ebe atanarak göreve başlamaktadır. Maaşı diğer memurlara kıyasla bir nebze daha iyi olmakla birlikte mesleki deformasyona en çok uğrayan meslek gruplarından birisidir.
  • Çalışma şartları hemşirelere göre bir nebze daha rahattır.
  • Ebelik Taban Puanları Diğer Sağlık bölümlerine göre daha düşüktür. ve ataması hızlıdır.
  • Önü açık ve her zaman ihtiyaç duyulduğu için geleceği vardır.
  • Dünyanın yarısı kadından  diğer yarısı da kadının yetiştirdiklerinden oluşmaktadır. Ebeler de bu kadınlara iyi bir danışmanlık yaparak eğitim verirler ve yarınlarımızın daha güzel olmasını sağlarlar.  Doğum gibi mucize bi olaya tanık olmak her meslek grubuna nasip olmaz. Ondan dolayı ebe olmak bir ayrıcalıktır diyebiliriz.
  •  Ebeler sadece doğum yaptıran sağlık personeli değildir. Ebeler, bir kadının her anında danışmanlık yapan insanlardır. Bir kadının gebeliği sürecince ona destek olan, doğum anında yanında olan, doğum sonunda lohusalığında destek veren bebeğinin gelişimini takip eden, sağlıklı bireyler için aşılarını yapanlardır ebeler. Aile yaşantısında derdini anlatabileceği, evliliğinde ki problemlerle ilgili yardım alabileceği bir meslektir ebelik. Tek kadınlar değil erkeklere, yaşlılara da yardımcı olurlar.
  • Ebelik bölümünde okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra  sadece ebe olarak görev almak zorunda değillerdir. Ebelik dışında alternatif olarak alacakları sertifika ve eğitimlerle farklı alanda da hizmet verebilirler. Ria takma sertifikası, doğum koçluğu, gebeler için pilates eğitmeni gibi alanları da seçerek mesleğinde kendilerini geliştirerek daha çok maddi kazanç elde edebilierler.
  •  Ebeler eski dönemlerde sadece doğum yaptıran insanlar  olarak bilinsede günümüzde artık ebelere daha fazla önem verilmektedir.

Ebelik taban Puanları

Ebelik Taban puanları için tıklayınız

Ebelik Taban Puanları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir