Ebelik Maaşları ne kadar ? Ebelik mesleği zor mu? - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Ebelik Maaşları ne kadar ? Ebelik mesleği zor mu?

Ebelik insanlık tarihi kadar eski, yeni bir yaşamın ilk tanığı ve ilk yardımcısı meslek. ebelik tatih boyunca insanlığın aradığı meslek erbabları olmuştur. Bu mesleğin en güzel yanı yeni bir yaşamın ellerinizde başlıypr olması. geleceğin meslekleri arasında bulunan ebelik, özelikle iş garantisi olması üniveriste tercihlerinde göz önünde bulunmasına neden oluyor. Peki Ebelik nasıl bir meslek,Ebelik maaşları ne kadar, ebelik çalışma şartları ve çalışma ortamı nasıl, mesleğin zor tarafları ve uyum süreci hakkında bu yazımızda genel olarak anlatacağız. Bu yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır;

 • Ebelik mesleği zor mu?
 • Ebelik bölümünü bitirince hemen atanır mıyım?
 • Ebelikten Hemşlireliğe geçiş ya da Hemşirelikten Ebeliğe geçiş varmı?
 • Ebelik Maaşları ne kadar?
 • Ebelik maaşı nasıl hesaplanır
 • Hastanede ebelik mi aile sağlığı merkezinde ebelik mi zor ?
 • Ebelik öğrencilerine tavsiyeler

Ebelik mesleği zor mu ?

Ebelik Mesleği insanlık tarihi boyunca var oldu. bu meslek yeni bir yaşamın ilk tanıklığı ve yardımcısı olması kensini doğal bir kutsiyet sağladı. bu meslek bütün mesleklerde olduğu gibi kendi içinde de çok zor ve meşakatli yönleri bulunuyor. özelikle mesleğe yeni başlayan bir ebe için teorik olarak anlaıtlannın dışında vakalar işin zorluğunun bir kat daha artırıyor. Mesleki açıdan  karşılacağınız binlerce vakalardan bir çoğunu unutmayacak ve bazen bunlara çok sevinirken bazılarına çok üzüleceksiniz. her vaka sonrasında hayata bakış açınız değişirken emin olun bir çok ebe arkadaşımızı gibi hayatı ve doğayı daha çok seveceksiniz. Bu mesleğin en büyük artısı

Ebelik bölümünü bitirince hemen atanır mıyım?

Ebelik Bölümü rövaşta olan mesleklerden birisi. bu bölüm sağlık ve insan ile ilgili birebir bir meslek ayrıca genel olarak çevrenizde mutlu insanlar olacaktır. her anne adayının heyecanı Yardımcı olan ebe ye de sirayet etmektedir. Peki Ebelik bölümü nü bitrirince hemen atama yapılıtrmı konusu öndemli  bir konu. Ebeler Devlet hastaneleri üniversite hastaneleri, aile sağlığı merkezleri ve il sağlık müdürlüklerine bağlı Sağlık evlerinde çalışabilirler. Bunun haricinde ataması olmayan ebe özel hastanelerde görev yapabileceği gibi sağlık bakım hizmetleri kapsamında kendi iş yerlerini de açabilirler. Atama Sağlık Bakanlığı tarafından yılın çeşitli dönemlerinde yapılır ve genel alaım olarak yapılır. yani sağlık bakanlığı ebelik alımlarını tıp ve diş hekimliği haricinde diğer branşlar ile birlikte alım yapar. Ebelik ile beraber Hemşirelik alımları, Psikolog alımları, biyolog alımları hepsi aynı anda yapılır. sağlık bakanlığı duruma göre değişiklik göstermekle birlikte yılda 2 defa alım yaparlar.

Ebelikten Hemşireliğe geçiş ya da Hemşirelikten Ebeliğe geçiş varmı?

Ebelik mesleği ile hemşirelik mesleği birbirine çok benziyor gibi olsada birbirinden farklı meslek gruplarıdır. ebelik branşı dışında atamanız yapılamaz. yani ebelik bölümünü bitiren kişi sağlık bakanlığı alımlarında hemşirelik tercihi yapamaz. aynı şey hgemşireler içinde geçerlidir. Hemşirelerde kendi bölümleri dışındaki atamalara bavuru yapamazlar. Fakat, atama sonrası hastanede iki meslek grubuda sağlık bakım hizmeleri müdürüne bağlı olurlar ve Müdür ihtiyaca binaen doğumhane dışında başka birimlerde de çalıştırabilir.

Ebelik Maaşları Ne kadar?

Ebe Maaşları çalışılan kuruma göre değişiklik göstermekle birlikte Hemşire Maaşları ile hemen hemen aynıdır.  Şu haberimizde de pğaylaştığımız hemşirelik maaşları gibi yeni atanan Ebelerin maaşları 2018 yılı için yaklaşık 3500 tl civarıdır. fakat bu maaşa fazla möesai ve döner ermeye katkı payı dahil değildir.

Ebelik maaşları nasıl hesaplanır

Yeni atanana bir ebe yaklaşık maaş olarak 2300 tl alır

Sabit ödeme adı altında yapılan bir ödeme var bu da 790 tl verilir.

Çalışılan hastanenin büyüklüğüne ve çalışma yoğunluğuna göre değişmekle bbirlikte 100 tl ile 400 tl arasında döner sermaye ödemesi alırlar.

Ayrıca Eğer fazla mesai yapılırsa (ki tüm sağlık personellerine nöbet tutmak zorunludur) yaptıüı her fazla mesai saati için 9,75 tl ödeme alırlar.

Bir ebe Bir ay içinde normal mesaisi dışında en fazla 128 saat nöbet tutabilir. bunun üzerine çalıştıkları için ödeme yapılmaz.

Hastanede ebelik mi aile sağlığı merkezinde ebelik mi zor ?

Ebelik Maaşları nasıl hesaplanır
Ebelik Maaşları Nasıl Hesaplanır ?

Her ikisi için de kesin bişey söylemek zor. Çünkü Hastaneden nöbet usulu yoğun çalışılırken aile sağlığı merkezlerinde mesai usuluı çalışılır. Ayrıca Aile Sağlığı merkezlerinde Günlük takip edilmesi gereken gebe, ve çocuklar vardır. Aile Sağlığı Merkezinde çalışmak için ayrıca bir Aile hekimi ile anlaşma yapmanız gerekir. Her ikisinde de Ebelik maaşları hemen hemen aynıdır, fakat hastanede nöbet tutulabiliyor olması kazancı bir nebze daha artırdığı aşikardır.

Ebelik öğrencilerine tavsiyeler

Ebelik bölümünü tercih eden ve halihazırda ebelik okuyan öğrencilere bazı tavsiyerler kendileri için faydalı olacaktır.

 • Bu meslek her ne kadar heyecan dolu olsa da meşakatli ve zordur bu bakımdan yapamayacaksanız en baştan bırakın yada bu mesleği çok sevin
 • İnsanlar sizden yardım bekleyecekler buna hazrılıklı olun.
 • öğrenci iken hastalara uygulama yaparken mutllaka yanınızda bir ebe bulunsun. bilmediğiniz bir uygulamayı yardımsız kesinlikle yapmayın
 • Derslerden korkmayın, latince önceleri çok karmaşık gelsede bir süre sonra alışacağınız için resmen latince konuşacak kadar olursunuz emin oln hem eğlenceli hemde bazı noktalarda latince hayat kurtarıcı olabilir.
 • Mümkünse 2 formaya sahip olun ve mutlaka temiz ve ütülü olarak kullanın
 • Şu haberimizde de belirtttiğimiz gibi formalarınızı her kullanım ardından mumkunse yıkayın ve diğer elbiseleriniz ile karıştırmayın.
 • hastane dışında formanızı giymeyin, kontamine olmuş oılan forma ile hastane bakterisini taşıyor olabilirsiniz.

Değerli Ziyaretçilerimiz, Konuile alakalı aklınıza takılan bir soru olursa, yorum olarak sorabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir