Ebeler nerelerde ve nasıl çalışır ? - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Ebeler nerelerde ve nasıl çalışır ?

Değerli ziayaretçilerimiz, özelikle üniversite tercihlerinin yapıldığı şu sıralarda üniversite adaylarınının meslekler hakkında bilgilendirmek için bu yazımızı hazırladık. Ebelik mesleğinin çalışma koşulları nelerdir ?, Kimler ebe olabilir, Ebeler nerelerde ve nasıl çalışır ?  Üniversitelerde ebelik bölümlerinde yüksek lisans konularını anlatacağız. bu yazımız aşağıdaki başlıklardan oluşur

Ebeler nerelerde ve nasıl çalışır ?

Blindiği Üzere ebeler doğum konusu da uzmanlasmis sağlık profesyonelleridirler ve temel olarak gorevleri doğumu yönetmek ve anne, çocuk sağlığını takip etmektdir. Ebeleri Sağlık Bakanlığına bağlı, Hastane ve sağlık evlerinde çalışabilirler. ayrıca ebeler, aile hekimleri ile de anlaşarak aile hekimi yanında aile sağlığı elemanı olarak ta çalışabilirler.

Ebelerin çalışma koşulları

Ebeler eğer sağlık bakanlığına bağlıu bir hastanede çalışmaya başlarlarsa hastanenin sağlık bakım hizmetleri müdürüne bağlı olarak çalışırlar, genel olarak ebeler  hastane de doğumhane de görev yapsalarda Sağlık bakım hizmetleri müdürünün isteği ile diğer birimlerde ve servislerde (örneği pediyatri, kadın hastalıkları ve doğum, ve yoğun bakımlar ) görev yapabilirler.

Ayrıca Ebeler, nöbet tutulmalayan , NST, kan alma, gebe takip poliklinikleri gibi birimlerde de görev yapabilirler.

Ebeler Nöbet Tutar mı ?

Hastane de çalışan Ebeler de diğer sağlık personelleri gibi çalıştıkları birimin özeliğine göre nöbet tutarlar, nöbet ücretleri Hemşireler ile aynıdır. Lisans Mezunu ebeler Lisans mezunu hemşireler ile aynı özlük haklarına sahip olurlar.

Aile Sağlığı Merkezi Çalışma Koşulları

Aile sağlığı merkezinde çalışmak için öncelikle aile hekimi ile anlaşma yapmak gerekir, eğer once atanıp sonra aile hekimi ile anlaşırsanız ebe maaşları diğer kamuda personeller gibi olur fakat özel olarak anlaşıp aile hekimi ile de çalışabilirsiniz. .

Aile sağlığı merkezlerinde ise tüm ebelerin bildiği standart iş ve işlemler bulunur, bunlar arasında 15-49 yaş kadın izlemi, gebe takipleri, yenidoğan, bebek ve çocuk takipleri ve aşıları, üreme sağlığı eğitimleri gibi işleri yürütürler. Aile Sağlığı Merkezleri Hastanelere nazaran daha belirli işlerin olduğu yerdir. Aile sağlığı merkezlerinde nöbet sistemi yoktur ve sadece mesai usulu çalışılır. ayrıca ASM lerde fazla çalışmanın bir karşığı ne yazıkki bulunmamaktadır.

Sağlık Evlerinde çalışmak

Ebeler İçin sağlık evinde çalışma ihitmali de bulunmaktadır. Atandığınız ilin Sağlık müdürlüğü sizi görekli gördüğü takdirde köy veya beldelerde bulunan sağlık evlerinde görevlendirebilir. bu beldeler de aile hekimi olmaz ve aile hekimi haaftada bir köy ziyareti kapsamında gelirler.

merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Ebeler nerelerde ve nasıl çalışır ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir