Ebeler ile ilgili çalışma başlatıldı | Her gebenin bir ebesi olmalı - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Ebeler ile ilgili çalışma başlatıldı | Her gebenin bir ebesi olmalı

“Ebeler Hekimler Gibi Aktif Olmalı”

Son zamanlar anne adayları doğum eylemlerinde ağrı ve diğer etkenlerden korktukları için ya da daha kolay bir doğum şekli olduğu için sezaryen olmayı tercih ediyor. Bakan Koca yaptığı açıklama da; kamu hastanelerinde sezaryen doğumun %41, özel hastane ve kliniklerde %71 ‘e yükseldiğini, söyledi.Bu nedenle Sağlık Bakanlığı Ebeler ile ilgili çalışma başlatı.

Sağlık Bakanlığı Bu Duruma Karşı Yeni Bir Çalışma Başlattı

Bakanlık sezeryan operasyonlarında denetim mekanizması oluşturacak. Sağlık BakanıFahrettin Koca: Sezaryen, anne ve bebek için problem olduğunu gördüğümüz anda devreye girmesi gereken bir müdahaledir. Hem anne hem bebek açısından keyfi bir işlem olmamalıdır dedi.

Bugünkü durumda sorumluluk tamamen hekimlerin üzerinde. Ebe de bu süreçte aktif olmalı, bu sorumluluğu paylaşmalı . Yani her gebenin bir ebesi olmalıdır. Eğer Anne adayı tercihe bağlı sezaryen talep etmiş  ise, bize göre SGK bunu ödememelidir. Bununla ilgili ilerleyen dönemlerde bir düzenleme yapılabilir. Sağlık Bakanlığı olarak ebenin sorumluluğunu düzenleyen bir uygulamaya geçmemiz gerekir, dedi.

Ebeler Anne Adayının Hep Yanında olmalı ve onlara destek olmalıdır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ebeler normal doğum eyleminde önemli role sahip kişiler olduğunu vurgulamıştır.  Ebeler doğumun her evresinde anne adayının yanında bulunur. Anne adaylarının normal doğum korkularını azaltarak, onları doğuma hazırlamada ve olumlu doğum deneyimi edinmelerini sağlamada önemli sorumlulukları bulunmaktadır.

Doğum korkusunun azaltılması ve bilgilendirme, kadının davranışlarını kontrol etme ve olumlu duygu hissetmesini sağlayabilir, kendine güvenini artırabilir, doğum sürecini ve sonuçlarını olumlu yönde geliştirebilir

gebelik haftaları
Ebeler İle İlgili Çalışma Başlatıldı

Sezaryan, cerrahi bir işlem olup uzman hekim tarafından gerçekleştirilir. Sezaryen doğumların artması ile anne ve bebek sağlığı üzerindeki etkileriyle yeni sorunlar ortaya çıkmaya başlamış, ebelerin doğum sürecinde daha aktif olduğu ülkelerde, sezaryen oranlarının daha düşük olduğu görülmektedir. Normal doğum sürecine ağırlık verilerek sezaryen oranlarını azaltmak ve gereksiz girişimleri önlemek amacıyla ebeler ülkelerin doğum politikalarında önemli bir rol üstlenebilirler. Bu nedenle Sağlık Bakanlığının Bu nedenle Ebeler ile ilgili çalışma sı önemli bir adımdır.

Anne adaylarının gebeliği süresince aynı ebe tarafından eğitilmesi, doğum ve doğum sonrası döneme hazırlanması ve doğumda “anne dostu” uygulama ve yaklaşımların benimsenmesi, normal doğumların ebelerin sorumluluğuna bırakılması, bağımsız ebelik ofislerinin açılabilmesi, ebelerin kamu/özel hastane ile bağlantılı çalışma modelinin uygulanabilmesi ve konu ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması bu alanda gelişmelerin elde edilmesini sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir