Diyaliz Teknikerlerinin İstihdam Sorunu - Sağlık Bilimleri Fakultesi

Diyaliz Teknikerlerinin İstihdam Sorunu

Diyaliz Teknikerlerinin İstihdam Sorunu Çözülüyor

Yeni yönetmelikle birlikte istihdam sorunu yaşayan diyaliz teknikerlerinin önünün açılmasını sağlayacak. Bu kapsamda kademeli olarak  diyaliz merkezlerinde diyaliz  teknikerleri ile hizmet vermeyi hedefliyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA’nın yaptığı açıklama ile diyaliz merkezlerinde daha nitelikli ve kesintisiz hizmet vermek amacıyla yeni düzenleme hayata geçiriliyor. Yürürlüğe girecek yeni yönetmelik ile Hemodiyaliz ve Periton Diyaliz Hemşireliği Sertifika Programı sonlandırıldı. Bu karar ile istihdam sorunu yaşayan diyaliz teknikerlerinin önünün açılmasını sağlanacaktır.

Karar öncesi sertifika almış tüm hemşirelerin haklarının korunacağını, kamuda yeterli diyaliz teknikeri kadrosu oluşuncaya kadar görevlerini yapmaya devam edeceklerini diyaliz hizmetlerinin aksamamasının sağlanacağı da belirtmiştir.

Ayrıca daha önce alanında görevlendirilmeyen diyaliz teknikerleri için Periton Diyalizi Sertifakalı Eğitim Programı başlatılacak ve bu alanda da görev yapmaları sağlanacak.

Sağlık hizmetleri alanında diğer meslek grupları için de benzer çalışmalarının gündemde olduğunu söyleyen Bakan Dr. Fahrettin Koca her meslek gurubun kendi alanında görev yapması için gerekli düzenlerin yapılacağının haberini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir