2019 Hemşire Yardımcılığı Ataması Yapılacak mı? - Sağlık Bilimleri Fakultesi

2019 Hemşire Yardımcılığı Ataması Yapılacak mı?

Değerli ziyaretçilerimiz,  birçok kişinin yeni merak konusu bugunlerde yeni mezun olmaya başlayan Hemşire Yardımcılığı  bölümlerinden mezun olan lise mezunu arkadaşlarımız. Bu yazımızda 2019 Hemşire yardımlığı konusunu hazıladık İşte Hemşire Yardımcılığı ile ilgili tüm ayrıntıları bu yazımızda hazırladık. Haberimiz Aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

 • Hemşire Yardımcılığı Nedir ?
 • Kimler Hemşire Yardımcısı Olabilir ?
 • Hemşire Yardımcılarına Ek Puan Var mı?
 • Hemşire Yardımcısı Ne İş Yapar ?
 • 2019 Hemşire Yardımcısı Atamlarsı
 • Hemşire yardımcısı Maaşları

Hemşire Yardımcılığı Nedir ?

25 nisan 2007 Tarihinde yapılan Hemşirelik Kanunu ile hemşirelik ünvanı alabilmek için üniversitelerin 4 yıllık (Lisans) eğitimi veren yüksekokul ve fakülteerinKimler Hemşire den mezun olmak gerekiyor. 2007 yılında yapılan bu değişiklik ile eskiden sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümüne alımlar kapanmış oldu. Fakat  Sağlık meslek lisesine kayıt yaptıranlar için yeni bir bölümde açılmış oldu. Bu bölümlere de yoğun bir talep olması ile Hemşire Yardımcılığı bölümü geleceğin rövaşta meslekleri arasında yerini almaya başladı.

Kimler Hemşire Yardımcısı olabilir ?

Hemşire yardımcısı olaiblmek için Sağğlık Meslek Lisalerinin Hemşire yardımcılığı bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Bu bölümlerden mezun olan kişiler Hemşrie olmak için  Üniversitelerin Hemşirelik bölümlerine yerleşmeleri gerekiyor. Ayrıca bu bölümden mezun olduğunuzda üniversite iin ek puan verilmiyor.  Daha önce Sınavsız geçiş hakkı olmasına rağmen 2023 yılında  toplamda 300.000 hemşirenin yeterli olacağı öngörülmesi üzerine sınavsız geçiş ile bu bölümlere yığılmanın önüne geçilmesi planlandı. Dolayısı ile Artık Hemşire Yardımcığı bölümünden Hemşirelik Bölümüne Sınavsız geçiş ve ek puan ne yazık ki yok.

Hemşire Yardımcılığından Mezun Olanlar  Hangi Üniversite Bölümlerine Gidebilir?

Hemşire Yardımcılığı bölümünden mezun olan adaylar, tüm üniversitelerin tüm bölümlerine tercih yapabilirler. Fakat, Mesleki alanlarına uygun olan, Tıp, Hemşirelik, Ebelik gibi bölümleri tercih etmeleri üniversitede aşina oldukları dersleri göreceklerinden çok daha başarılı olabilieceği unutulmamalıdır.

Hemşire Yardımcılığı
Hemşire Yardımcılığı

Hemşire Yardımcısı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Hasta odası temzliği ve düzeninin sağlanması

Hasta yatağının yapılması ve düzenlenmesi

Hasta güvenliğinin sağlanmasına konusunda yardımcı olmak

Hastaya order edilen ve pHemşire landa yer aln hemşirenin uygun gördüğü oral ilaçların hastaya verilmesi

Hastanın kişisel bakım ve temizliği ile ilgili ihtiyaçların kaşılanmasına yardım edilmesi

Hastanın deri bütünlüğünün gözlemlenmesi ve hemşireye bilgi verilmesi

Hastaların vizit için hazırlanmasına, çeşitli tıbbi işlem öncesinde elbiselerinin değiştirilmesine ve  giyinmesine yardım etmek.

Yatak yarasını önleme işlemlerinde  hemşireye yardımcı olmak.

Hastanın günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirmesi için yardımcı olmak.

Mobil olmayan ve yatağa bağımlı hastaların boşaltımına yardımcı olmak, ve sorunlarda hemşireye bilgi vermek.

steril olmayan idrar ve dışkı gibi örnekleri hastadan almak

Hastanın programına uygun olarak beslenmesine yardımcı olmak

Hastaya Kilo takibi yapmak

Hemşire  uygun gördüğü hastalkar için hastanın  hareket etmesi için yardımcı olmak.

Yatağa bağımlı , yada hareket kısıtı olan hastaları uygun pozisyonu vermek

Hastayı gerektiğinde başka birimlere sevkine hazırlamak ve hastaya refakat etmek

planlanan egzersiz programının hastaya uygulanması için yardımcı olmak.

takip ettiği hastalardaki genel durum değişikliklerini hemşireye bildirmek.

Vefat eden hastalar için yapılması gereken bakımların yapılması

Hastadan teahlil için alınan kan , doku gibi çeşitli örneklerin laboratuvara naklinin sağlanması

Serviste hastalar için kullanılan  malzemelerin temizliğini, dezenfeksiyonunu,hazırlanmasını ve uygun şekilde saklanmasını sağlamak.

2018 de Hemşire yardımcılığı ataması yapıldı mı?

Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı atamaları KPSS punanına göre yapılmaktadır. Hemşire Yardımcılığı bölümü lise mezunu olduğu için 2018 yılı ortaöğretim alımlarına bakmak gerekiyor. 2018 Sağlık Bakanlığı alımları içinde hemşire yardımcısı kadrosu yok. fakat özelikle taşeron işçilerin kadroya alınması sonrası , servislerde oluşan boşluk hemşire yardımcıları ile giderilebilir. Sağlık  Bakanlığı’nın yeni planları dahilinde yeni açılacak Obezite merkezleri ile Sağlıklı Hayat merkezleri personel ihtiyacı bulunuyor. 2019 Sağlık Bakanlığı atamlarında neler olacağı belli olacak.

Hemşire Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Devlet kadrolarında Tıp Doktorları haricinde birçok meslekte maaşlar derece kademeye ve özel hizmetlere göre belirlenir. Hemşire yardımcılığı bölümünden mezun olarak Hemşire Yardımcısı olarak atanan personel Sağlık bakanlığında Lise Mezunu Devlet Memuru derecesi ile göreve başlar. Lise Mezunları Devlet kadrolarnda 12/1 kadro derece ile göreve başlayacaklarından maaşları da buna göre hesaplanır. bu kadro derecede maaş yaklaşık olarak 3000 TL civarıdır.

2019 Hemşire Yardımcılığı Ataması Yapılacak mı?” için 8 yorum

 • 17 Aralık 2018 tarihinde, saat 11:27
  Permalink

  Merhaba, kafamızı karıştıran bir çok şey var. Fakat en önemlisi, Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinglerinde “hemşire yardımcısı olarak değil hemşire olarak mezun olacaksınız” sözüne inanarak biraz olsun ümit etmiştik. Atama yok, kadro yok. Bizlerle ilgili gelecek planları ne acaba onu niye söylemiyorlar?

  Yanıtla
  • 17 Aralık 2018 tarihinde, saat 12:59
   Permalink

   Sevigli Ada, Bundan onceki alımlarda hemşire yardımcılığı ile ilgili herhangi bir alım yapılmadı. 2019 Hemşire yardımcılığı alımı yapılıp yapılmayacağı ise meçhul. Ne yazık ki alımlar sırasında şifai söylemler değil diploma mezuniyeti ve açılan kadro belirleyici olur.Hemşire Yardımcılığı ile ilgili birçok arkadaşımız e-posta yolu ile CİMER başvuru yaptıklarını belirtiyorlar sende başvuru yapabilirsin. Hakkınızda hayırlısı olsun.

   Yanıtla
 • 21 Şubat 2019 tarihinde, saat 21:20
  Permalink

  Ya lütfen ben yeni mezunum ama bana çıkmadı Diploma notum 85’tır. Lütfen biresimdeki daha atama olacakmi?

  Yanıtla
  • 25 Şubat 2019 tarihinde, saat 14:54
   Permalink

   Sevgili Reyhan,Sağlık Bakanlığı Personel Alımları ne yazıkki diploma notuna göre değil KPSS puanına göre alıyor. Fakat bu not ortalaması ile Akademik kariyer yapmayı da düşünebilirsin. Akademik kariyer için Bu haberimizi dikkatlice okou lütfen (Tıkla) Sitemizi takip etmeyi unutma bol şans

   Yanıtla
 • 2 Nisan 2019 tarihinde, saat 03:55
  Permalink

  Hemsire yardımcılığı yerleşme sonuçlarına hangi siteden bakıyoruz yardim ci olurmusunuz lutfen

  Yanıtla
 • 28 Mayıs 2019 tarihinde, saat 16:56
  Permalink

  merhaba hocam ben 87 puan aldım .yalnız atamalardan haberim yoktu .atamalar varmı yapılacak mı bilgi verseniz *hemşire yardımcılığı

  Yanıtla
 • 28 Mayıs 2019 tarihinde, saat 16:59
  Permalink

  hemşire yardımcılığı ataması var mı bilgilendirin

  Yanıtla
 • 1 Ağustos 2019 tarihinde, saat 07:40
  Permalink

  Kadro açılacak diye umutlandık açmadılar bütün sağlık bölümleri için var hemsire yardimcisi sağlık bakim teknisyeni ebe yardımcısı icin yok neden yani biz bu dersleri boşuna mı görüyoruz meslek derslerinin sınavlarına çalışmakdan üniversite sinavina çalışamıyoruz staja gidiyoruz bide hemşirenin yapabildiklerini biz de yapabiliriz cumhurbaşkanimiz hemşire olarak mezun olacaksınız yardimci olarak değil demişdi o kadar umutlandk artık 2020 yi felan bekleriz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir