16 Bin Sağlık Personeli Alımı - Sağlık Bilimleri Fakultesi

16 Bin Sağlık Personeli Alımı

Sağlık Bakanlığı 16 Bin Personel Alımı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanlığına bu yıl sonuna kadar toplam 10(on) bin kişi alınacağını belirtti. 3 bin 500 kişinin alım süreci tamamlanmak üzere olduğunu 2018 yılı sonuna kadar 6 bin 500 kişinin daha alımını yapılacak.  Acil tıp teknisyenleri, veri analizi yapan işletmenler, ambulans şoförleri, yardımcı klinik elemanı gibi birçok alanda alımlarımız söz konusu olduğunu açıkladı.

Bakan Koca, yaptığı açıkamada 2019 yılında 2019 pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere yaklaşık 25 bin sağlık personelinin istihdamının sağlanacağının da haberini verdi.

05.02.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanam Cumhurbaşkanlığı kararı ile 10/07/2003 tarihli ve 4924 sayılı kanunun 1. maddesine göre 2019 yılında göreve alınacak sözleşmeli 16 bin sağlık personelinin hizmet birimleri yayınlandı.

Sağlık bakanlığı 16 bin personel alımı
Sağlık bakanlığı 16 bin personel alımı

Cumhurbaşkanlığı kararına göre; Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek hizmet birimlerinin 2019 yılında uygulanmak üzere ekli listede belirtildiği şekilde tespit edilmesine 10/07/2003 tarihli ve 4924 sayılı Kanunun 1’inci maddesi gereğince verilmiştir.

Bu kararnameye göre özelikle tabip ve Uzman tabip kadrolarında yoğun bir alım söz konusu olacak

Neden Hemşrielik kadroları bu kadar az ?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde ki tabloaya göre Alınacak hemşire sayısı: 5, Ebe sayısı: 998, Psikolog sayısı ise 45 olarak görünüyor. bu sayılar normal ihtiyacın çok altında. Sağlık Bakanlığı bu kadroların dışında sözlşemeli personel alımı ya da kadrolu personel alımı yapmyapacaktır. fakat bunun planlaması ne zman yapılır ne zaman ve ne zaman onay için meclise sunulur belli değil.

Seçim öncesi alım yapılır mı ?

Sağlık Bakanlığı alımları genelde yılda 2 yada 3 defa olarak yapılıyor. Taşeron personelin kadroya alınması sonrası ise Sağlık Bakanlığı’nda yeni bir personel işlemi daha açılmış oldu ve iş yükü artmış oldu . Bu nedenle 2019 Sağlık Bakanlığı alımları gecikmiş olabilir. Yerel Seçimlerin de çok yaklaşmış olmasından dolayı, özelikle seçime kadar alımlar ertelenmiş olabir. Şimdilik Atama bekleyen sağlık personellerinin beklemekten başka yapacağı birşey yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir